Пропозиція Міністерства енергетики та вугільної промисловості знизити тариф для сонячних електростанцій до рівня тарифу на електроенергію, яка виробляється з допомогою вітру, не є економічно обґрунтованою, оскільки у них різні коефіцієнти ефективності, капітальні та операційні витрати, обсяг залучених інвестицій. Про це в коментарі Forum'у заявив Дмитро Лукомський, виконавчий директор компанії «Рентехно», одного з найбільших девелоперів сонячних електростанцій (СЕС).
Так, 1 МВт встановленої потужності вітряної електростанції за рік генерує майже втричі більше електроенергії, ніж 1 МВт сонячної електростанції. Тобто, за однакової вартості кіловат-години, сонячні проекти через свою специфіку будуть свідомо програвати іншим видам відновлюваних джерел енергії, навів розрахунки фахівець. Плюс собівартість вітроустановки в рази нижча, ніж сонячної.
«Знижувати «зелений» тариф (хоча і не до рівня вітрової енергетики) можна, але за умови скасування «місцевої» складової. Якщо в галузі залишаться високі витрати на придбання обладнання для будівництва СЕС, але знизиться «зелений» тариф, то фінансові показники проектів різко погіршаться, інвестори звернуть проекти в галузі і більше в Україну не повернуться», - прогнозує експерт.
За розрахунками компанії, середній термін окупності проектів у сфері сонячної енергетики до введення вимоги про «місцеву складову при первісному тарифі становив 5-6 років. Після набуття чинності вимоги про «місцеву складову (30% у сонячних модулях з 1 липня 2013 року) - окупність проектів зросла до 7-8 років.
«Необхідно ввести такі коефіцієнти для сонячної та вітрової енергетики, щоб терміни окупності проектів у цих сферах були приблизно однаковими, наприклад, п'ять років. Якщо знизити «зелений» тариф до рівня 25-27 євроцентів/кВт-год, але при цьому скасувати «місцеву» складову, виплати за «зеленим» тарифом у масштабах України знизяться, а галузь сонячної енергетики залишиться привабливою для інвестора. Можливо, в ній не буде великих проектів, але залишаться середні і дрібні компанії», - вважає Лукомський.
Нагадаємо, на сьогодні в Україні діє високий «зелений тариф», покликаний стимулювати залучення інвестицій у виробництво електроенергії з відновлюваних джерел, зокрема сонячної та вітрової енергетики.
Вимога про використання вітчизняних матеріалів, обладнання та робіт під час будівництва електростанцій на відновлюваних джерелах енергії була законодавчо встановлена у 2009 р. одночасно з введенням «зелених тарифів» з метою підтримки національних виробників матеріалів та обладнання для відновлюваної енергетики, а також захисту внутрішнього ринку від азіатських постачальників, які демпінгують, головним чином, з Китаю. Разом із тим, вартість місцевого обладнання для будівництва СЕС (ПАТ «Квазар» (Київ), Progeny Solar (Львів) та ін) вища порівняно із зарубіжними аналогами.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом