В ходе онлайн-конференции, которая прошла на ForUm’e 23 апреля, посол Польши в Украине Яцек Ключковский рассказал, что для получения визы в его страну гражданам Украине не нужно собирать целую кипу документов. «Шенгенскую визу, на мой взгляд, получить очень просто. Наши консульские службы очень либеральны. Из-за этого у нас есть некоторые проблемы с другими странами ЕС, а также с нашими пограничниками, потому что несколько процентов документов – фальшивые», - объяснил он.
По мнению посла, визовая асимметрия между Евросоюзом и Украиной более полезна нашей стране, потому что с 2005 года в несколько раз увеличилось количество посетителей из стран ЕС, которые «все здесь оставляют деньги».
Надин: Здравствуйте! Вчера наш президент заявил, что 4 июня Украина и ЕС планируют подписать план переговоров о безвизовом режиме. Насколько может затянуться выполнение этого плана? По-моему ЕС специально затягивает решение этого вопроса, так как и не собирается отменять визы украинцам.
Яцек Ключковский: Саме ЄС запропонував переговори про перспективи знесення віз. Нам слід працювати спільно з Україною, щоб подолати весь негатив, пов'язаний з перебуванням громадян в країнах ЄС - торгівлю людьми, нелегальну міграцію і нелегальнезаробітчанство. Потрібно інтенсивно боротися також із фальшуванням документів. Тобто справа, в першу чергу, не в руках дипломатів, а прикордонників, міліції і таке інше.
Ольга: Расскажите, пожалуйста, о своей семье! Она живет в Киеве? А домашние животные у вас есть?
Яцек Ключковский: Дружина зі мною, син навчається в університеті в Польщі.
Домашніх тварин немає.
Лиза: Пан Яцек! вы так долго работали журналистом. Почему же променяли журналистику на дипломатию?
Яцек Ключковский: Ядумаю, що ми не змушені віддавати своє життя тільки одній професії. Після закінчення моєї журналістської діяльності я став експертом з питання польсько-українських відносин, і саме це спонукало президента Польщі і МЗС запропонувати мені посаду посла.
На початку 90-х років я, до речі, працював журналістом і в Україні. Тобто, і журналістська, і дипломатична, і експертська діяльність у моєму житті завжди були пов'язані між собою.
Росич: Какова сейчас позиция Польши в грузинском конфликте?
Яцек Ключковский: Незмінна. Польща виступає за територіальну цілісність Грузії.
Росич: Я так понимаю, Вы были коммунистом. Люстрация Вас не коснулась?
Яцек Ключковский: Ні.Кілька роківя був членом ПОРП до 1989 року, а там далеко не всі вважали себе комуністами.
Люстрація - це не покарання, а виявленняповної інформаціїпро минуледержавного службовця. Кожен із нас складає таку люстраційну анкету, важливо, щоб вся інформація була правдивою, і членство в будь-яких політичних організаціях не може бути приводом для звільнення. Тільки тоді, коли людина збреше в цій анкеті відносно своїх зв'язків із СБ колишньої комуністичної Польщі, вона втрачає право займати посади. Але це рішення підлягає судовому контролю.
Галина Тадеушівна: Шановний пане посол, скажіть, будь-ласка, чи має таку можливість посольство Польщі допомогти католицькій громаді Києва відкрити в м.Києві католицьку загальноосвітню школу (збір підписів проводиться в Соборі Св.Олександра), а також побудувати католицькі Храми, бо в існуючих Храмах на кожній службі не вистачає місць не тільки сидячих, а й стоячих. А також чи є в посольстві програми обміну студентами, дітьми поляків в Україні та Польщі. Мене особливо цікавлять студенти-медики.Дякую.Бажаю Вам щастя, здоров’я, удачі!
Яцек Ключковский: Ми маємо дуже багато програм, які спрямовані на підтримання зв'язків між польською діаспорою і Польщею. На це виділяються досить великі кошти. Справа католицької школи - це справа саме віруючих, єпископів. Я впевнений, що ми, як держава, можемо допомагати і цій католицькій школі, якщо вона буде створена, для сприяння порозуміння між українцями і поляками.
Крім того, польська влада надсилає необхідну літературу в Україну, також направляє вчителів польської мови.
Росич: Как Вы думаете, какое оказало влияние на дальнейшую европейскую интеграцию Украины, вхождение ее в НАТО правление в 2007 году "антикризисной" коалиции (партии регионов и коммунистов)?
Яцек Ключковский: В НАТО Україна не вступила, перш за все, через те, що західноєвропейські країни не згодні з тим, чи Україна хоче цього вступу. Якщо подивитися на соціологічні опитування, звичайно, такі сумніви можна мати.
Все ж таки мушу сказати, що за часів і першого, і другого прем'єрства Януковича відносини України з НАТО і ЄС розвивалися, причому непогано. Це означає, що європейський вибір і модернізація країни мають підтримку у всіх політичних таборах України.
Росич: Почему ослабла роль Польши в Европе? При этом усилилось влияние Германии, Италии и Франции, стран "старой "Европы.
Яцек Ключковский: Якщо подивитися хоча б на ВВП цих країн - все є зрозумілим. Я хочу сказати, що саме зараз, після нашого вступу до ЄС і НАТО, роль Польщі суттєво виросла на міжнародній арені.
Алекс: Подаете ли Вы руку человеку присвоевшему Шухевичу Героя Украины?
Ваше личное отношение к этому? Как Вы относитесь к тому что в Польше как и в Украине правят марионетки Госдепа?
Яцек Ключковский: І Польща, і Україна - це демократичні країни. Ми самі обираємо своїх лідерів. Чого бажаю і в майбутньому.
MUBa: Jak Pan ocenia oświadczenia Sekretariatu Prezydenta na Ukrainie o skasowaiu bezwizowego reżimu z krajami Unii Europejskiej? Jaka, zdaniem Pana, jest wiarygodność, że do tego dojdzie? / Як ви оцінюєте заяви Секретаріату Президента України про скасування безвізового режиму для країн Євросоюзу? Яка, на Вашу думку, є ймовірність, що це станеться?
Яцек Ключковский: Я не чув про такі заяви. Я чув про дискусію щодо візового питання.
Света: День добрый! Была в Польше как раз тогда, когда она голосовала за вступление в ЕС. Помнится, большое количество поляков были против. Не жалеете о том что сделали такой выбор? Можете перечислить, что изменилось в Польше со вступлением в ЕС? Спасибо за ответ.
Яцек Ключковский: Думаю, що перемога прихильників вступу до ЄС була дуже великою. Звичайно, в демократичному суспільстві є різні точки зору. Але після оприлюднення результатів ні в кого не виникало ніяких сумнівів щодо того, чого бажає Польша.
А які результати від членства - по-перше, відкрився європейський ринок для наших виробників, і ми маємо щорічно більше 20 % експорту до західноєвропейських країн. Це корисно особливо для наших фермерів,які раніше дещо побоювались вступу до ЄС.Ми також отримуємо субсидії з боку ЄС, які, як ми підрахували, в розмірі 1,5 % нашого ВВП щорічно. Ще ніколи в історії наша країна не розвивалася так інтенсивно, як зараз.
Настя: Как думаете, Украина пугает ЕС введением визового режима? Как это может отобразиться на наших с Европой отношениях? Согласны ли европейцы платить 35 евро за украинскую визу?
Яцек Ключковский: Україна не лякає Європу, тому шо офіційно ні МЗС, ні уряд не повідомили нам про такі наміри. Ми чуємо тільки дискусії з цього приводу. Якщо візи були б платними, я думаю, що тоді б менше приїжджало туристів і бізнесменів до вашої країни.
Павел: Уважаемый посол! скажите, пожалуйста, Вы считаете нормальным то, что происходит в Украине? тут же и до гражданской войны недалеко....
Яцек Ключковский: Не думаю. В Україні відбувається нормальний політичний процес, правда, що з закордону важко помітити конструктив в цьому процесі. Але важливо, що все відбувається в демократичних рамках. А демократія - це конкуренція політиків таідей.
BOXER: Добрый день. Как пан посол относится к возрождению национал-фашизма памаранчевой правящей верхушкой? Или поляки забыли свидомисть национализма в Украине?
Яцек Ключковский: Я не бачу ніяких проявів фашизму в Україні, а особливо в демократичному таборі.
Наталка: Как считаете, улучшиться ли ситуация в Украине после президентских выборов или станет еще хуже? Кто, по вашему мнению, может занять кресло Ющенко?
Яцек Ключковский: Економічна ситуація в Україні, насамперед, пов'язана із світовою економічною кризою. Тобто маємо шанс покращити ситуацію, якщо будемо боротися з кризою саме зараз, не чекаючи президентських виборів. Я думаю, що МВФ, а також експерти ООН показують шлях виходу з економічної кризи. Цей шлях буде важким і, на мою думку, його успішність більшою міроюне залежить від результатів виборів Президента.
Лом: Что будет с Украиной, если русский язык будет вторым государственным в Украине?
Яцек Ключковский: Запитайте самих себе. А що, якщо не буде?!
Полина Гагарина: Нравится ли вашей семье Украина? не хотите ли вернуться в Польшу?
Яцек Ключковский: Дипломатів не направляють в країни, де вони працюють, назавжди. Ми маємо свою каденцію.
Україна мені дуже подобається. Я тут провів багато часу ще до призначення послом. Вважаю її своєю ніби другою Батьківщиною.
Крапка: Доброго дня, пане Посол! На Вашу думку, яких помилок припустився Президент Ющенко, що призвело до катастрофічного падіння його рейтингу? Дякую.
Яцек Ключковский: Бути політиком - це дуже важка і небезпечна праця. Політики не є якимись нашими вождями, але є виконавцями наших доручень.
На то і є демократія, щоб люди могли самостійно оцівати політика.
Инга: А что бы Вы посоветовали Ющенко в сегодняшней ситуации? не пора ли ему в отставку?
Яцек Ключковский: Я думаю, що в нашій і вашій країнах є Конституція. Відповідь можна знайти саме там.
Ируська: А Вы часто общаетесь с нашими правителями? нравится ли Вам Тимошенко - и как политик, и как женщина )))))) спасибо.
Яцек Ключковский: Польсько-українські контакти дуже інтенсивні. Я більш, як три роки, мав нагоду брати участь десь в 40 зустрічах президентів, багатьох зустрічах прем'єр-міністрів. Я бачу, що вони впізнають мене з першого погляду. Деяких знаю ще з 90-х років. Але мушу сказати, що політиків може оцінювати тільки народ, який їм довіряє і обирає їх.
Мета дипломата - це наблизити наші країни, допомагати розвитку контактів в політиці, економіці, культурі, спорті і таке інше. Тому я задоволений, що можу спілкуватися з представниками практично всіх провідних політичних сил України.
WWW: Пане посол, скажіть, будь ласка, чому такі великі перепони у отриманні шенгенських віз?? Чому так багато документів треба збирати? А тим часом поляки їздять в Украину без віз!! Чому ж українців так принижують?
Яцек Ключковский: Можу запевнити, що документів треба меньше, чим полякам для отримання візи в Америку. Шенгенську візу, на мій погляд, отримати дуже просто. Наші консульські служби є дуже ліберальними. Через те ми маємо деякі проблеми з іншими країнами ЄС, а також з нашими прикордонниками, тому що кілька відсотків документів є фальшивими. Я думаю, що візова асиметрія між ЄС і Україною є більш корисною для вашої держави, тому що, якщо я не помиляюсь, з 2005 року у 3-4 рази збільшилася кількість відвідувачів з країн ЄС. Вони всі залишають тут свої гроші.
І взагалі, віза - це не приниження, а цілком нормальна процедура. Я вас хочу запевнити, що ми зробимо наступний крок до лібералізації цього процесу, якщо буде зменшена кількість нечесних посередників, відвідувачів, які приносять до консульств фальшиві документи.
Польща ініціювала переговори між Україною і ЄС щодо знесення візового режиму з країнами-членами Євросоюзу. Це може відбутися незабаром.
Андрій: Як ви ставитесь до публікацій в польській пресі, які називають УПА бандитами? Ваше ставлення до Української Повстанської Армії?
Яцек Ключковский: Це частина української історії. Я знаю, що думки з цього приводу розділені в українському суспільстві. Наш польський обов'язок - вшанувати пам'ять людей, особливо жінок і дітей, які загинули в наслідок етнічної чистки, яку проводили у 1943-1944 роках УПА на території Волині, Галичини і Поділля.
Позиція Польщі принципова. До речі, колись ми досягли порозуміння з цього приводу з українськими парламентарями і Президентом, що не можуть бути виправданими вбивства невинних цивільних осіб.
Екатерина: Добрый день, господин посол! Наше предприятие в 2008 г.закупило у предприятия Польши KRONOPOL Sp.zo.o. продукции примерно на 1 000 000 евро. Для проведения переговоров о продолжении сотрудничества, предприятие KRONOPOL пригласило директора и коммерческого директора к себе на завод. Сколько же нам надо было выдержать унижений и негативного к себе отношения сотрудников Польского консульства в Харькове при сдаче документов на открытие визы!!! Мы почему-то должны были стоять 4 часа на улице в холодную погоду только для того что бы сдать пакет документов, при этом анкету мы могли заполнить только на улице(без нее в консульство не пускали). И почему мы должны предоставлять пакет документов в подтверждение дееспособности нашего предприятия(часть из которых является коммерческой тайной предприятия), если приглашение сделало предприятие ВАШЕЙ страны??? Ведь наше предприятие дает возможность работать предприятию Польши и в сотрудничестве с нами больше заинтересована ВАША страна. Почему же Вы нас так не уважаете? Ведь как нас приняли в консульстве, мы понимаем, что такое же и отношение к нам - украинцам.
С уважением, Екатерина.
Яцек Ключковский: Договір про спрощення візового режиму підписав уряд України з ЄС. Можу Вас запевнити, що мова йде тільки про необхідні документи і процедури.
Польські консульства видають більше віз, ніж всі інші країни ЄС і в найскладніших умовах. Звичайно, хотілося б дожити до часів, коли візи не будуть потрібні.
Андрій: Пане посол, чи не вважаєте ви несправедливою ситуацію, коли жителі України платять за візу до Польщі 35 Євро, а громадяни вашої держави взагалі не оформлюють віз до України? Для багатьох людей 35 Євро це немаленька сума?
Яцек Ключковский: Україні слід підрахувати користь і втрати з цієї асиметрії. Я вже згадав, як динамічно зросла кількість відвідувачів з Західної Європи з 2005 року, і скільки вони тут залишили грошей. До речі, я можу згадати, що нещодавно, коли Америка відновила нам знесення віз, в Польщі також з'явилися прибічники того, щоб також візувати американців. Але коли ми побачили економічні наслідки такого кроку, вже такі прихильники цих рівних кроків практично зникли.
Sergey BUG: Можно ли открыть свой бизнес украинцам в Польше, и какие условия? Что для этого необходимо и как получить визу? Есть ли изменения в Польском законодательстве в отношении работы для Украинцев? Спасибо
Яцек Ключковский: Зараз в умовах кризи зміни можуть бути тільки на гірше, тому, я думаю, не варто змінювати законодавство щодо заробітчан.
Щоб відкрити свій бізнес, треба бути резидентом, тобто, мати право на довгострокове перебування і працю в Польщі. Можна купувати акції в польських підприємствах. Є приклади українських інвестицій в польські компанії.
Щоб працювати, не потрібна шенгенська віза, достатньо польської, національної.
Яцек Ключковский: Дуже вдячний всім читачам за запитання. До наступних зустрічей!
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом