Кілька місяців до київського Майдану Незалежності була прикута увага всього світу. Але з початку березня статус «гарячої точки» перехопив Крим. У той же час Майдан, як явище, нікуди не подівся. У тому, що зараз відбувається в центрі Києва, розбирався ForUm.
 
Частина 1: Будні

Отже, масштабна акція в наметовому містечку на Майдані триває вже четвертий місяць. Можливо, вона стала не такою бурхливою, як раніше, без колишньої активності і жвавості, але згортати намети, розбирати барикади і гасити вогонь у бочках, за словами активістів, ніхто не збирається. І до речі, попри те, що за вікном середина березня, новорічна політична ялинка країни залишається на головній площі столиці.
 
 
Найбільше людей зараз збирається навколо численних меморіалів Небесній сотні. Імпровізовані пам'ятники, зі свічками, лампадками, портретами, завалені квітами, можна побачити на Інститутській, Грушевського, Хрещатику, Європейській площі та на Майдані. Зів'ялі букети постійно прибирають, складаючи у великі сміттєві пакети і звільняючи місце для свіжих.
 
 
 
«Звичайно, людей значно поменшало. Багато роз'їхалися по домівках. Адже там чекають сім'ї, друзі, робота. Але ми поки будемо на Майдані, адже стояли не за зміну облич у владі. Підемо тоді, коли побачимо, що новий уряд дійсно проводить реформи, намагається покращити життя в нашій країні», - каже активіст Дмитро.
 
Незважаючи на те, що кількість людей зменшилася, їжі готують багато - її роздають не тільки тим, хто постійно перебуває в наметовому містечку, але й випадковим гостям Майдану. На одній із кухонь на головній площі країни нам розповіли, що з продуктами харчування поки що проблем у них немає - частину приносять кияни, частина купується на зібрані гроші.
 
«У нас є багато картоплі, каш. Також є все для бутербродів. Поки що нічого не потребуємо. Їжа у нас смачна і корисна, тому рекомендуємо всім», - стверджує дівчина-волонтер.
 
Втім, кухонь тут багато. І в кожної є свої кухаря і свої «постачальники». Тому десь продуктів може бути в надлишку, а десь - дуже мало. Наприклад, харчоблок на вулиці Грушевського, навпроти дивом уцілілого пам'ятника Валерію Лобановському, вважається повністю автономним.
 
 
«Ми від інших кухонь не залежимо. А меню на день не придумуємо. Які продукти приносять люди, з тих і готуємо, а іноді самі купуємо. От сьогодні у нас «майже борщ» - буряків немає. Та й не повторюються у нас страви - завжди щось різне виходить. Ми цілий день готуємо - ось зараз каструльку з'їдять, ми поставимо нову. Щоправда, ще ніхто жодного разу не сказав, що у нас не смачно»,- розповідає літня куховарка, помішуючи «майже борщ» у закопченій каструлі на імпровізованій плиті.
 

Немає на Майдані і дефіциту дров, які лежать біля наметів, барикад, а іноді просто невеликою пірамідою на асфальті посеред вулиці. «Ви самі можете бачити, що багать горить уже мало. Тепло, весна все-таки. Але дрова нам все одно привозять. Буквально перед вашим приходом розвантажували машину», - розповідає чоловік у одному із наметів.

Незважаючи на більш-менш усталений побут, практично всі майданівці скаржаться на відсутність єдиного центру, який би координував дії численних волонтерів, медиків, громадських організацій. Також комусь потрібно займатися постачанням продуктів, дров, ліків, збором пожертвувань для всього Майдану, а не тільки для якоїсь його частини.

«Тут у кожної будівлі, у кожної організації є свій комендант. Навіть у Філармонії є. Він сам себе призначив і вважає комендантом. Також є комендант Самооборони, комендант Українського дому і так далі»,- розповідає дівчина-волонтер, визнаючи, що після відходу «старих» керівників Майдану на нові посади в уряді зрозуміти, хто і чим зараз займається, дуже важко.

«Треба б це все до ладу довести, щоб централізовано все було, щоб люди все розуміли. Але поки ми не знаємо як - нас багато, всі втомилися, у кожного тут робота є, а керувати ніхто не вміє», - зітхає Михайло, який, за його словами, перебуває на Майдані вже два місяці.

Частина 2: Відновлення

Поступово повертаються до нормального життя адміністративні та культурні установи. Хоча й не всі.

Дивлячись на Київський Академічний Театр Ляльок, сьогодні складно уявити, що зовсім недавно навколо нього йшли бойові дії. Сьогодні тут мир і спокій. Про подію нагадує хіба що «самотній» Артемон. Його казкову подругу Мальвіну, яка постраждала в ході масових протистоянь, поки так і не повернули на колишнє місце.

 
 
Сам театр працює. На фасаді вже висить новий репертуар. Графік вистав тут розписаний до кінця березня. Однак самі співробітники столичного лялькового театру кажуть, робота відновилася не повністю. Як пояснюють у касах, глядачів поки дуже мало, бо на сцені показують не всі вистави, заявлені в репертуарі.

Далі за курсом - Національна парламентська бібліотека України. У січні-лютому вона стала притулком для мітингувальників, де було розгорнуто медичний пункт. Сьогодні на робочих місцях там уже співробітники установи. А на вхідних дверях, замість наклейки у вигляді червоного хреста, віднедавна знову видніється графік роботи бібліотеки.

 
 
 
Від бібліотеки йдемо до Українського дому на Європейській площі. Будівлю починають поступово доводити до ладу. Зараз там ведуться роботи з відновлення фасадних вікон, які були розбиті під час січневого штурму. У холі влаштували мистецьку виставку з роботами на тему Майдану. Пройти туди може кожен охочий, тільки охоронцям потрібно показати документ, що засвідчує особу.

Водночас, Український дім як і раніше перебуває під контролем активістів. Тут розгорнуто штаби, прямо на вході встановлена одна з численних скриньок для збору коштів. Активіст, який сидів неподалік, спочатку пояснює, що кошти збираються на їжу. А вже через кілька хвилин спохвачується і цікавиться у сусіда, чи можна фотографувати скриньку з пожертвами.

 
 
 
Частина 3: Бізнес

Обережно, але впевнено до нормального життя повертається центр Києва. ForUm пройшовся торговими точками, пунктами громадського харчування і банками від Європейської площі до Цуму. Фото 11

Починаємо свій шлях з самого Майдану Незалежності, а саме з центрального підземного переходу. На сьогодні 95 % кіосків там відчинені. І практично в кожному з них скаржаться на погану торгівлю і великі збитки впродовж більш як трьох місяців сутичок.

«Всі три місяці люди не йдуть, економлять гроші. Коли було холодно, люди купували чай і каву активніше. А зараз потепліло і мітингувальників стало менше. Ось і виручки зовсім немає», - вважає продавчиня кіоску Людмила.

У кіоску «Преса» нам розповідають, що раніше основними покупцями були співробітники Будинку профспілок, які зараз на роботу не ходять. Тому все, що вдається продати газетярам, - це канцелярські товари і трохи літератури.

«Примітно, що газети і журнали українською мовою стали купувати частіше, ніж російською», - розповідає продавець кіоску «Преса» Тетяна.

У людей, які торгують сувенірною продукцією, товар теж практично не продається.

«У мирний час нашими основними покупцями були іноземці. Сьогодні туриста, який цікавиться сувенірами, вдень з вогнем не знайдеш», - скаржиться продавчиня сувенірів Людмила.

 
 
 
 
З підземки піднімаємося нагору і йдемо Хрещатиком у бік Бессарабської площі. Біля входу в магазин з табличкою «Mango» зустрічаємо начальника штабу «Ветеранів майдану» Вадима Тертичного. Він пояснює, що в цьому приміщенні зараз знаходяться казарми «Ветеранів майдану» і «Психологічної служби допомоги».
 
 
Варто зазначити, що центрів психологічної допомоги тут уже кілька і називаються вони по-різному. Зокрема, психологи тепер працюють і в ресторані « McDonald's», який знаходиться на Майдані Незалежності. Тутешня організація називається «Психологічна служба Євромайдану».

Повертаємося на Хрещатик до магазину мобільного зв'язку «Алло», який сусідить з «Mango». Тут розташовується 22 сотня самооборони, яка планує залишатися на місці «до перемоги».

Ідемо далі й доходимо до молодіжного магазину «Colin’s Jeans». Він відчинений уже більше тижня. Трохи раніше тут розташовувалася комендантська сотня самооборони Майдану.

«Ми самі надали активістам приміщення для того, щоб вони охороняли наш магазин, ще 18 лютого. На щастя, завдяки бійцям самооборони, нічого не розбили і не винесли», - розповідає адміністратор магазину «Colin’s Jeans» Олена Вакуленко.

Також відчинений магазин одягу «ОGGI», що знаходиться по сусідству з «Colin’s Jeans».

Про випадки пограбувань нам не під запис розповіли тільки в двох місцях - ювелірному магазині «Перлина» та магазині одягу «Junker». За словами співробітників, серед ночі їм зателефонували з сусідніх магазинів і сказали, що на дверях ламають замки. Пізніше з'ясувалося, що злочинці виявилися банальними злодіями.

 
 
 
Рухаємося далі й опиняємося біля входу в Київський пасаж. Ліворуч знаходиться центр мобільного зв'язку «Київстар», а праворуч - магазин спортивного одягу «BOSCO». Зараз це місце контролюють організації «Правий сектор» та «УНА-УНСО».

«Нам надали приміщення спортивного магазину «BOSCO» добровільно і беруть з нас мінімальну плату за оренду. Скільки ще ми тут перебуватимемо, я не знаю. Як скажуть у керівництві, так і буде. Усередині знаходяться казарми «Правого сектора» і солдати військової організації «УНА-УНСО», - розповідає начальник штабу УНА-УНСО, який представився «Батею».

Чи так це насправді ForUm з'ясував у керівництва компанії «Київстар».

«Магазин на вул. Хрещатик тимчасово не працює, співробітників та обладнання там немає. Приміщення до власності магазину «Київстар» не відноситься. Дію договору оренди призупинено. Наразі приміщення, як і практично всі сусідні підприємства торгівлі, тимчасово використовують люди, що перебувають на Майдані. Враховуючи ситуацію в центрі міста, власник приміщення не застосовує дій зі зміни цього статусу», - відповідає директор з корпоративних комунікацій «Київстар» Михайло Шуранов.

 
 
Як з'ясувалося, ще один штаб «Правого сектора» знаходиться через дорогу, в магазині молодіжного одягу «LTB Jeans». Тут нам відмовляються дати коментар, відправляючи за всіма відомостями до прес-служби.

По сусідству з магазином одягу, на другому поверсі кав'ярні «Шоколадниця», перебуває штаб ще однієї воєнізованої організації «Охорона самооборони».

Опинившись на протилежномц боці від пасажу, ми починаємо рухатися в бік Майдану Незалежності, і спускаємося в підземний перехід, що з'єднує нижній вихід із метро Хрещатик з Київрадою. У цій підземці знаходяться два міні торговельні центри, які працюють сьогодні в повсякденному режимі.

Виходимо нагору і йдемо у бік Європейської площі. На Хрещатику не працюють банки: «Укрсиббанк», «FIDOBANK» і «Сбербанк Росії». Користувачі «Ощадбанку», «PlatinumBank'у», «Альфа-банку» і банку «Хрещатик» можуть приходити. Ці відділення відчинені.

Любителі японської кухні досі не відвідують ресторан «Планета-суші». Зате обидві кав'ярні «Кофе Хауз’а», ресторани «Мафія» і «Два гуся» працюють фактично без зупинки. Ці пункти громадського харчування були зачинені лише в ті дні, коли їхніх співробітників настійно просила піти міліція.

 
 
На завершення нашого походу магазинами приємно дивує нормально функціонуючий торговельний центр «Глобус». Там працюють всі три лінії. Незначні сліди бойових дій видно тільки на склі першої лінії, яка знаходиться на початку вулиці Інститутської.

Що ж, Майдан Незалежності залишається на місці і разом із містом починає потроху оживати. Водночас, передбачити, яким він буде через тиждень або півроку, неможливо. А на запитання про те, чи зробив Євромайдан свою справу і чи може він йти, кожен відповідає собі сам.


Валентина Дудко, Тетяна Мацур,
Дарина Шварцман, Катерина Тюріна 
ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

3607