Національний банк змінить механізм розрахунку і значення нормативів обов'язкового резервування, пише видання «Капітал».

«Ми повинні гармонізувати норми обов'язкових резервів для валютних зобов'язань та зобов'язань у гривні і зробити їх в цілому меншими», - сказав перший заступник глави НБУ Олександр Писарук у п'ятницю.

Як уточнив Писарук, регулятор планує встановити вимоги до резервів, як за валютними, так і за гривневими зобов'язаннями на одному рівні. «Норми резервування можуть відрізнятися залежно від терміновості пасивів. Але ось норми у валюті і гривні, мені здається, повинні бути однаковими. Не бачимо особливих економічних підстав підтримувати їх на різному рівні», - зазначив він.

Як пише видання, однакові вимоги для резервів за залишками як у гривні, так і в інвалюті діяли в Україні з жовтня 2004 р. по серпень 2006-го. Але в грудні 2008 р. ставка для будь-яких строкових депозитів і поточних рахунків у гривні була обнулена, а змін відтоді зазнавали тільки нормативи для іноземної валюти. Як пояснювали тоді в НБУ під керівництвом Володимира Стельмаха, це було зроблено для дедоларизації економіки та стримування стрімкої девальвації курсу гривні, який тоді за останні два місяці 2008-го впав з 4,86 UAH/USD до 7,70 UAH /USD. Тепер для банків діє нульова ставка за вкладами у гривні, тоді як за коштами в інвалюті на поточних рахунках - 10 % і 15 % для юридичних та фізичних осіб відповідно. За короткостроковими вкладами в інвалюті - 10 %, довгострокових - 7 %.

На якому рівні буде встановлено новий єдиний норматив, Писарук не уточнив. Видання пише, що тут можливі два варіанти, але в обох випадках вимоги до валютних внесках будуть знижені. «Будемо виносити питання на засідання правління, щоб знизити обов'язкове резервування через нормативи - у нас дуже високі нормативи, особливо за валютними залишками», - ще у вересні пообіцяла директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова. Але в одному варіанті обидва нормативи будуть обнулені, в іншому - нормативи для валютних вкладів будуть знижені, а для гривневих - підвищені.

За інформацією видання, у першому випадку ефект від повернення єдиних вимог буде слабкий - привабливість гривневих вкладів не зміниться. А обнулення резервних вимог до валютних депозитів призведе до підвищення відсоткових ставок за ними з нинішнього рівня 6,3 % для короткострокових і 9,1 % для довгострокових депозитів, але на практиці не позначиться на надходженні валюти в банки. «Примусова конвертація валютних депозитів в разі дострокового зняття та обмеження суми зняття настільки підривають довіру населення до валютних депозитів та банків, що навіть підвищення відсоткових ставок не зможе компенсувати і сприяти притоку валютних коштів у банки», - вважає виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко. Крім того, потенційні вкладники можуть розцінити цю дію НБУ як свідчення того, що банки відчувають дефіцит валютної ліквідності, що також не сприяє зростанню довіри населення до банків.

«Обнулення резервних вимог до валютних депозитів призведе до підвищення відсоткових ставок за ними», - пише видання.

У другому випадку результат може й зовсім виявитися неоднозначним і навіть негативним. Реального ефекту на притік валютних вкладів, як і в першому випадку, не буде. А підвищення вимог до резервів за гривневими вкладами призведе до зниження відсоткових ставок за ними, які нині складають у середньому 10,3 % для короткострокових і 20,1 % для довгострокових депозитів. Але в умовах відтоку коштів з гривневих депозитів, який і так досяг 32,9 млрд грн з початку року, подібне зниження їхньої привабливості лише ускладнить для банків доступ до гривневої ліквідності.

На думку експертів, НБУ варто було зробити крок у зворотному напрямі - зберегти чинні норми резервування для гривневих депозитів і підвищити для валютних вкладів. «Це зробило б валютні депозити менш привабливими і зменшило попит населення на валюту як на інструмент заробляння грошей», - упевнений Устенко.

Як пише видання, зміни в розрахунку обов'язкових резервів торкнуться і обліку готівки в касі банку. «Доцільно включити певною мірою обсяги готівки в касах у розрахунок обов'язкових резервів... Якщо не повністю, то хоча б 50 % (від суми готівки в касах банку)», - пояснив Писарук. Регулятор змушений піти на це, оскільки в умовах відтоку вкладів банки вимушені зберігати у касах достатній запас готівки, що ускладнює для них виконання вимог з резервування.

Вимоги до обов'язкових резервів можуть лібералізувати вже скоро. За словами Писарука, підготовка відповідних змін та аналіз наслідків їх запровадження будуть завершені найближчим часом. І вже поточного тижня поправки можуть бути формалізовані.
 

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

весна/лето/осень
2591 грн.
68