Уперше за кілька виборчих процесів через масові відмови «мажоритарників» балотуватися виникла реальна проблема з виготовленням бюлетенів для голосування в одномандатних виборчих округах.

Про це в ексклюзивному коментарі ForUm'у повідомила заступник голови Центральної виборчої комісії України Жанна Усенко-Чорна.

Зокрема, заступник голови ЦВК повідомила, що весь тираж виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному окрузі повністю виготовлений: «Його відвантаження з поліграфкомбінату «Україна» на складські приміщення Спецзв'язку почалося ще у середу, 3 жовтня. Однак, інакше складається ситуація з виготовленням виборчих бюлетенів для одномандатних виборчих округів».

«Якщо зазвичай виготовлення бюлетенів - справа досить проста, виключно технологічна, то під час виборів 2012 року це питання стало проблематичним. Мажоритарна складова ставить ЦВК у досить складне становище щодо забезпечення виконання своєї місії з виготовлення виборчих бюлетенів, і відповідно забезпечення успішного проведення виборів в окремих мажоритарних округах у цілому», - заявила Усенко-Чорна.

Заступник голови Центрвиборчкому нагадала, що на сьогоднішній день приблизно третина питань, які розглядає ЦВК на засіданнях, стосується скасування реєстрації кандидатів-«мажоритарників».

«А це означає, що Центральна виборча комісія постійно вносить зміни в тексти виборчих бюлетенів. Відповідно, ми не можемо почати повноцінне друкування, повністю здійснити передачу на поліграфкомбінат текстів усіх виборчих бюлетенів для голосування в мажоритарних округах, оскільки вони приречені на внесення в них змін у частині, де кандидати вибули з балотування», - пояснила вона. «ЦВК знаходиться в ситуації сапера на мінному полі в очікуванні чергової порції відмовників».

Крім того, Усенко-Чорна підкреслила, що якщо «мажоритарники» почнуть масово зніматися з балотування після виготовлення бюлетенів, у документ для волевиявлення членам дільничних виборчих комісій доведеться ставити штамп «вибув» навпроти вже екс-кандидатів. «Це небезпечна ситуація. Під загрозу ставиться можливість виборця вільно сформувати свій вибір, оскільки штамп може бути випадково або умисне проставлений навпроти не того кандидата, який вибув. З'явиться можливість для зловживань на місцях», - пояснила вона.

Крім того, заступник глави ЦВК зазначила, що «на деяких округах спостерігається велика кількість технічних кандидатів, які реєструвалися, переслідуючи виключно технологічні цілі: нанести іміджеві втрати іншим кандидатам, або є повними тесками прохідних кандидатів, або ж з метою «продажу» своїх членів ДВК» .

«Залишається тільки сподіватися, що у підсумку нам вдасться уникнути ситуацій, що ставлять під сумнів результати виборів в окрузі. Адже проштампований не у відповідності з рішенням ЦВК бюлетень визнається недійсним. Це може бути використано як технологія «вибивання» відданих за певного кандидата голосів. Така можливість легко може бути взята на озброєння штабами деяких кандидатів як маніпулятивна технологія «коректування результатів голосування на окрузі», - підкреслила вона.

«Сьогодні ЦВК передала для друкування на поліграфкомбінат тексти близько 130 бюлетенів у мажоритарних округах. На жаль, щодо вже віддрукованих бюлетенів у мажоритарних округах є випадки скасування реєстрації кандидатів. Свого часу ЦВК розгляне цю проблему і вирішить, як діяти далі, щоб заощадити державні кошти і не допустити передрукування бюлетенів, принаймні, у великій кількості», - заявила вона, і додала, що друкування одного «партійного» бюлетеня (де 22 позиції) обходиться в 0,87 грн; один бюлетень для «мажоритарних» округів обходиться державі у середньому 0,72 грн. (на різних округах різна кількість кандидатів: від 4 до 48).

Усенко-Чорна також нагадала, що бюлетені повинні бути передані в окружні виборчкоми не пізніше, ніж за 7 днів до дня виборів.

«Час для друкування бюлетенів поки ще є. Зокрема, у 2007 році ми з поліграфкомбінату «Україна» за 18 днів впоралися з таким завданням. Однак зараз ЦВК не може не поспішати, оскільки загальний тираж більший удвічі. ЦВК змушена діяти превентивно, щоб нейтралізувати всі негативні фактори», - резюмувала заступник глави ЦВК.

Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

799