Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова вважає, що Міжнародний день інвалідів, який відзначається щорічно 3 грудня, – це серйозна нагода для влади і суспільства продемонструвати толерантне та поважне ставлення до людей з обмеженими можливостями на засадах загальнолюдських цінностей, повідомили ForUm’у у прес-службі омбудсмана.
На думку омбудсмана, попри вжиті органами влади всіх рівнів заходи щодо забезпечення прав громадян з особливими потребами, люди з інвалідністю, а це понад 2,7 мільйона наших співвітчизників, щоденно стикаються не просто з гострими проблемами, а передусім відчувають на собі дискримінацію, несправедливість та нерівність при реалізації трудових, соціальних та культурних прав.
Щорічно до уповноваженого з прав людини звертається близько трьох тисяч громадян з обмеженими можливостями. Люди скаржаться на відсутність належних умов лікування та оздоровлення, низькі розміри пенсій та соціальних допомог, нестворення спеціальних робочих місць та безбар’єрного середовища. Інваліди, особливо самотні, нарікають на те, що в багатоповерхових будинках немає спеціальних пандусів, тривалий час не функціонують ліфти. Багато з них фактично опинилися в полоні власних квартир, в повній ізоляції і неможливості без сторонньої допомоги вийти на свіже повітря, відвідати установи охорони здоров'я або вирішити інші насущні проблеми.
Карпачова вкотре привертає увагу до того, що в багатьох адміністративних будівлях органів влади, установах соціального призначення, закладах культури і освіти, в приміщеннях судів відсутні умови для безперешкодного перебування в них людей з особливими потребами. Відтак вони не можуть реалізувати навіть невід’ємні людські права на достатнє харчування, належні умови проживання, освіту за власним вибором тощо.
Як наслідок неналежного забезпечення соціальних прав людей, зокрема людей з інвалідністю, – наростання суспільних протестів. Обстоюючи конституційні права громадян, у тому числі на соціальний захист, мирні збори і демонстрації, Омбудсман закликає інвалідів відмовитись від голодування як форми протесту, що завдає великої шкоди здоров’ю і несе загрозу життю людини. Це застереження набуває особливо важливого значення у зв’язку з трагічною смертю 27 листопада 2011 року в Донецьку одного із учасників голодування інвалідів-чорнобильців Геннадія Конопльова.
Уповноважений з прав людини вважає, що органи державної влади, місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, усе суспільство мають докласти максимум зусиль до якнайшвидшого створення умов для безперешкодного доступу до всіх сфер життя країни наших співвітчизників з особливими потребами.
Окремої турботи потребують діти-інваліди. Омбудсман України зазначає, що вони передусім мають бути забезпечені належним лікуванням, отримувати доступ до освіти для подальшої інтеграції в суспільне життя.
Зважаючи на те, що в Україні завершується розробка проекту Державної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції про права інвалідів та розвитку системи реабілітації інвалідів» на період до 2020 року», Карпачова висловлює переконання, що від повноти і якості цього важливого документу, його фінансового підкріплення багато в чому буде залежати забезпечення прав людей з інвалідністю.
Уміння пропускати чужий біль через власне серце при прийнятті рішень щодо людини з обмеженими можливостями – це ознака цивілізованого ставлення до неї, а також поваги на засадах загальнолюдських цінностей, наголошує уповноважений Верховної Ради України з прав людини Карпачова у зв’язку з Міжнародним днем інвалідів.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом