Більшість зауважень Венеціанської комісії є виваженими, професійними та вивіреними, бо там працюють серйозні фахівці у сфері конституційного права і вони дуже добре знають специфіку України. Таку думку у коментарі кореспонденту ForUm'у висловив заступник голови ЦВК Андрій Магера.

«Відносно виборчої системи, більш придатної для України, скажу так: якби у нас раніше не застосовувалася змішана система, то варто було б її спробувати застосувати. Але ми прекрасно знаємо, що у 1998 і 2002 роках вона вже застосовувалася і породила багато проблем. Було багато звинувачень у використанні адмінресурсу, підкуп виборців. І це не мої слова. Це можна прочитати у стенограмі пленарного засідання Верховної Ради за 2004 рік, коли приймався закон про вибори на пропорційній основі», - зазначив він.

Заступник голови ЦВК підкреслив, що тоді депутати говорили, що мета переходу до пропорційної системи – перемогти корупцію на виборах, зменшити вплив адміністративного ресурсу, унеможливити підкуп виборців.

«Я хочу запитати: що, за шість років Україна перемогла корупцію, або кудись подівся адмінресурс, або є хтось наївний, хто думає, що виборця можна купити знову? Я сумніваюся, що є такі люди», - сказав він.

Якщо ми дійсно хочемо розвивати нашу виборчу систему, вважає Магера, то ми не повинні використовувати так звані закриті списки пропорційної виборчої системи. Потрібно рухатися далі.

«Необхідно, наприклад, взяти за основу проект виборчого кодексу, прийняти його, а вже по ньому впровадити пропорційну виборчу систему з регіональними виборчими списками. Якщо ми хочемо, що б депутати були більш наближені до виборців, то це спосіб зробити їх такими, тому що при такій системі людина буде голосувати не тільки за партію, а й за конкретного кандидата. Але ніхто цього робити не хоче», - пояснив чиновник.

Також заступник голови ЦВК повідомив, що особливого оптимізму з приводу того, чи дослухається парламент до Венеціанської комісії, у нього немає, але він сподівається, що у депутатів переможе здоровий глузд.

Нагадаємо, 10 жовтня до Верховної Ради України було внесено законопроект про вибори народних депутатів. Авторами цього законопроекту виступили представники більшості.

31 жовтня секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт заявив, що парламентська Асамблея Ради Європи і Венеціанська комісія рекомендуватимуть Україні не вводити змішану систему парламентських виборів, а встановити регіональну систему з відкритими списками.

У той же день радник Президента Марина Ставнійчук попередила, що проект закону про вибори нардепів, внесений представниками більшості, містить у собі низку неконституційних положень і буде ветований Президентом, якщо його приймуть у нинішньому вигляді.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

343