Секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт вважає, що новий закон про вибори має бути результатом консенсусу між усіма політичними силами в українському парламенті. Про це він заявив в ефірі каналу «ТВі».
«Це незвичайний закон, де можуть бути різні думки з цього приводу. Це закон, який визначає правила гри для політичного життя країни. Це законодавство має бути нейтральним, а не давати переваги одній стороні і позбавляти їх іншу. Тому це може бути сигналом, який може мати негативні наслідки для суспільства. Суспільство може не бути впевненим у результатах, об'єктивності результатів виборів», - сказав Маркерт.
Секретар Венеціанської комісії при цьому зазначив, що сьогодні при відсутності консенсусу у Верховній Раді цей закон підтримується більшістю, що свідчить про те, що більшість використовує прийняті зміни проти опозиції, передає «УНІАН».
Маркерт також висловився проти частих змін виборчого законодавства.
«Небажано змінювати виборче законодавство менш ніж за рік до виборів, інакше це дасть очевидну перевагу одній стороні і відбере в іншої. Виборчі закони повинні бути стабільними. Виборчий кодекс повинен бути єдиним, тоді впливати на результати виборів буде набагато важче», - зазначив секретар Венеціанської комісії.
Він також вважає, що збільшення прохідного бар'єру з 3 до 5% може викликати проблеми для невеликих партій.
«Загальноприйнята практика в Європі: такий бар'єр повинен бути 3-5%. Якщо підняти його до 5%, то це не суперечить національним стандартам. Але, з іншого боку, такі зміни можуть призвести і до інших нововведень. Наприклад, до заборони участі блоків. А це може стати проблемою для невеликих партій, які не зможуть отримати представництво в парламенті. Тим більше, якщо ця зміна впроваджується однією партією проти іншої, а консенсусу немає», - підкреслив Маркерт.
Секретар Венеціанської комісії також висловився за те, щоб Україна використала пропорційну систему виборів, але з відкритими списками: «коли виборець бачить, за кого голосувати, і підтримує конкретних людей».
Як раніше повідомляв ForUm, радник Президента Марина Ставнійчук заявила, що проект закону про вибори народних депутатів, внесений представниками більшості, містить в собі низку неконституційних положень і буде ветований Президентом, якщо його приймуть в сьогоднішньому вигляді.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом