Сьогодні, 30 вересня, у день християнського свята Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії в Україні втретє відзначається День усиновлення. Як повідомили ForUm’у в прес-службі Омбудсмана України, Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова вважає, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, потребують особливої уваги усього українського суспільства. На жаль, понад один відсоток дитячого населення України за різними причинами та обставинами позбавлений найголовнішого – сімейного оточення, батьківської і материнської любові та турботи.
Результати моніторингу забезпечення прав цієї категорії дітей Уповноважений з прав людини представила Верховній Раді України у Спеціальній доповіді «Стан дотримання та захисту прав дитини в Україні». Парламент прийняв постанову, рекомендувавши Уряду та іншим органам державної влади і місцевого самоврядування вжити заходів з метою забезпечення прав дитини відповідно до міжнародних стандартів, зокрема Конвенції ООН про права дитини. При цьому особливу увагу приділити уразливим категоріям дітей, спрямувавши зусилля на подолання бідності, дитячої бездоглядності та безпритульності, забезпечення доступу до якісних медичних послуг та освіти, профілактиці соціального сирітства, протидії дискримінації, запобіганню найгіршим формам дитячої праці, торгівлі дітьми, використання їх у секс-індустрії.
З тим, як реалізуються ці завдання, особливо в умовах проведення адміністративної реформи, Уповноважений з прав людини ознайомилася під час сьогоднішнього відвідання Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини. Його керівник А.Філіпішина поінформувала Омбудсмана, що нині на централізованому обліку такої категорії неповнолітніх громадян України, які можуть бути усиновлені, перебуває 28 136 дітей. З початку нинішнього року усиновлено 2 049, з них 1329 – громадянами України, 720 – іноземцями.
Карпачова зазначила, що, попри проголошений пріоритет національного усиновлення, ще значна кількість дітей усиновлюється громадянами інших країн (понад 35 відсотків). Омбудсман України вважає, що держава має зробити все, щоб українські діти знаходили сім’ю в Україні, а випадки міждержавного усиновлення були б винятковими, обумовленими родинними стосунками або станом здоров’я дитини.
Уповноважений з прав людини вітає підписання главою держави Віктором Януковичем Закону України «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо усиновлення», який пробивав собі дорогу майже три роки в парламенті. Ним скасовано дискримінаційну норму щодо 45-річної різниці у віці між усиновлювачем і дитиною. Карпачова переконана, що це матиме позитивні наслідки для забезпечення реального пріоритету національного усиновлення та якнайкращого захисту прав дитини на родинне виховання.
На зустрічі було обговорено також широке коло проблем, пов’язаних із особливостями усиновлення як дітей молодших вікових груп, так і дітей старшого віку. Уповноважений з прав людини наголосила на важливості відповідальної роботи органів опіки та піклування з кандидатами на усиновлення. Адже їм мають бути притаманні головні якості справжніх батьків – любов до дитини та саможертовність.
На думку Карпачової, в ході судової реформи в Україні доцільно було б запровадити інститут сімейного суду з метою ефективнішого захисту прав дітей, які нерідко порушуються як у процесі усиновлення, так і на стадії їх соціальної адаптації у нових родинах. Крім того, Карпачова як автор глави «Усиновлення» у Сімейний кодекс України заявила: лише суд, приймаючи рішення про усиновлення дитини, визначає відповідність особи, яка бажає усиновити дитину, вимогам закону, що є гарантією забезпечення найвищих інтересів дитини, згідно Конвенції ООН про права дитини. При цьому вона наголосила, що працівники Департаменту та служб у справах дітей повинні з великою увагою та відповідальністю готувати висновки для розгляду в судах справ щодо можливості усиновлення дитини тим чи іншим претендентом.
Омбудсман України також зазначила, що державні органи мають максимально сприяти усиновленню, здійснювати належний аналіз істотних умов при визначені права людей бути усиновлювачами, посилювати контроль за цією сферою, а також суттєво покращити роботу щодо створення інших сімейних форм виховання, особливо для дітей віком понад 10років (прийомні сім’ї, будинки сімейного типу, сучасні за змістом та умовами виховання інтернатні заклади). При цьому необхідно не просто копіювати закордонний досвід, а враховувати структуру населення, національні обсяги сирітства, соціально-економічні умови, в яких існує українська родина.
Філіпішіна повідомила про те, що наразі Департамент перебуває в стадії ліквідації, і його функції передано Міністерству соціальної політики України, де погоджується структура нового підрозділу. Омбудсман зазначила, що у поданні до Президента України вона наголошувала на неприпустимості послаблення в ході адміністративної реформи державної політики у сфері сім’ї та захисту прав дітей, насамперед дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також відновлення відповідного профільного міністерства. Карпачова сподівається, що Міністерство соціальної політики України відповідально поставиться до нових завдань, покладених на нього. Передусім – щодо розробки програми заходів, спрямованих на подолання соціального сирітства, ефективного ведення банку даних усіх дітей-сиріт, розвитку сімейних форм виховання, забезпечення повноцінного пріоритету національного усиновлення, захисту майнових та житлових прав дітей-сиріт, недопущення формального підходу до реформування інтернатних закладів, посилення контролю за сферою міждержавного усиновлення.
Вітаючи працівників Департаменту та співвітчизників з Днем усиновлення, Карпачова висловила сподівання, що Українська держава, суспільство в цілому та кожен з нас не залишатимуться осторонь долі дітей-сиріт і робитимуть усе належне для їх виховання у родинному колі.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом