Головна стратегія юристів, які захищають Леоніда Кучму від звинувачень у причетності до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, полягатиме в тому, що «плівки Мельниченка» не автентичні, і їх не можна приймати як речовий доказ. Про це в інтерв'ю «Комерсант-Україна» заявив американський адвокат Кучми Алан Дершовіц.

«Я прочитав усе, що писали про «плівки Мельниченка», і прийшов до висновку, що ця справа має величезне міжнародне значення - вона піднімає питання, чи є в Україні верховенство права. Виникає й інше дуже цікаве питання - про відносини права і науки. Тому що найважливішим свідком у цій справі є диктофон. Наука свідчить, що ніхто не може на 100% довіряти запису. Проте, прокурор вирішив вести розслідування, грунтуючись на своїх власних висновках про те, що ці записи автентичні. Хоча всього півроку тому слідство прийшло до абсолютно протилежного висновку, сказавши, що встановити автентичність записів неможливо», - зазначив Дершовіц.

Відповідаючи на запитання, яка його роль у команді захисників Кучми, адвокат заявив: «Моя роль - допомагати із загальною стратегією. Мною накопичений багатий науковий досвід, пов'язаний з різними записами».

«Я сам колись став жертвою фальсифікованих записів. Це було на початку 80-х, я написав про це в своїй книзі «Зворотна сторона успіху», на основі якого потім був знятий фільм, що отримав «Оскар». Мене записували, ховаючи магнітофон у шкарпетці. Потім узяли цю плівку, порізали ножицями, змінили мої слова, вийняли звідти слово «ні» і зробили так, як ніби я говорив те, чого насправді не говорив. Ознайомившись із записом, у ФБР миттєво ухвалили рішення, що плівка фальсифікована. Але це було в ті дні, коли використовували звичайну плівку, і довести факт змін було дуже легко. Сьогодні ж у цифровому вигляді можна створити все, що завгодно - наприклад, відео, де я обнімаюся з бен Ладеном, - і воно виглядатиме ідеально. Ще немає технології, яка дозволила б визначити, чи змінювали що-небудь у цифровому записі чи ні. Особливо важко встановити істину, коли у нас немає оригінальних карт пам'яті і звукозаписного пристрою. І це не просто мій висновок - це виведення багатьох великих експертів щодо судового використання цифрових записів. І є абсолютно чіткий міжнародний консенсус - неможливо визначити, наскільки автентичний той запис, про який йде мова («плівки Мельниченко» - ред). І ми зможемо це довести, без сумніву», - упевнений Дершовіц.

Крім того, за словами адвоката Кучми, у команди захисників колишнього президента є ціла збірка матеріалів, де викладені їхні сумніви і докази того, що в даному випадку неможливо зробити достовірні висновки про достовірність запису.

«Там також міститься висновок Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ). А висновки інституту наступні: не можна точно встановити, що записи автентичні. Цей інститут - важлива установа. Дуже багато українських громадян опинилися у в'язниці на підставі висновків, зроблених його експертами. Але, проте, нинішній прокурор просто відмів звіт цього інституту. Виходить, треба звільнити всіх цих ув’язнених? Яким чином слідство може сумніватися в ув'язненні КНДІСЕ, чиї висновки прокуратура раніше використовувала для того, щоб посадити людей?! Це несправедливо не тільки по відношенню до Кучми, але і до тих, хто вже отримав тюремний термін», - підкреслив він.

Також, на думку Дершовіца, він не вірить, «що може бути упевненість в автентичності записів на 90% або навіть близько до цього».

Нагадаємо, 21 березня Генпрокуратура порушила справу проти Кучми за підозрою в причетності до вбивства Гонгадзе і незаконних діях відносно журналіста Олексія Подольського.

У Генпрокуратурі заявили, що скандальні плівки Мельниченка визнані речовими доказами.

6 квітня перший замгенпрокурора Ренат Кузьмін заявив, що після фоноскопічної експертизи записів екс-майора Держохорони Миколи Мельниченка встановлені голоси Леоніда Кучми, Юрія Кравченка, Володимира Литвина і Леоніди Деркача.

8 квітня Кузьмін заявив про автентичність голосів колишнього президента Леоніда Кучми і екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка на записах Мельниченка.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

575