У жовтні українці купили іноземної валюти на $ 3,2 млрд., а продали - лише на $ 1,34 млрд. Таким чином, обсяг готівкового долара поза банківською системою тільки за один місяць збільшився на $ 1,87 млрд.
Востаннє наші співвітчизники з таким «апетитом» купували валюту у кризовому листопаді 2008-го. Тоді вони скупили на $ 2,3 млрд. більше, ніж продали. Але якщо два роки тому більшість громадян стояли у чергах і були переконані у неминучому краху гривні (прогноз у 15 грн./$ вважався помірним), то зараз девальваційні очікування - це тільки одна із причин, але не головна. Основним фактором валютного ажіотажу в Україні експерти називають активну тінізацію бізнесу через адміністративний тиск, який посилюється .
Ситуація на вітчизняному валютному ринку посилюється тим, що жовтень став другим місяцем поспіль, коли населення в авральному режимі скуповувало долар та інші валюти. У вересні сальдо між купівлею та продажем становило $ 1,61 млрд. Для того, щоб було зрозуміло, як сильно восени зріс попит на готівкові долар і євро, варто зазначити, що за два останні місяці із банків «пішло» валюти на 34% більше, ніж за перші вісім місяців 2010 року разом узяті (відтік валюти за січень-серпень - $ 2,59 млрд., а за вересень-жовтень - $ 3,48 млрд.).
Часто причина збільшення інтересу населення до долара - зрослі девальваційні очікування. Починаючи з вересня баланс сил на міжбанку змінився: попит на долар почав перевищувати пропозицію. Національний банк відновив інтервенції: у вересні регулятор продав $ 686,9 млн., а у жовтні - $ 734 млн. Через участь НБУ за два осінні місяці курс долара в Україні зріс дуже незначно, на 8 коп. - До 7,965 грн. / $ (покупка на міжбанку). «Ми вважаємо, що НБУ повністю контролює ситуацію і не дозволить до кінця року курсу долара вийти за межі 8 грн. / $. Однак навіть натяк на ослаблення гривні породив масу спекулятивних прогнозів про те, що долар у найближчому майбутньому може зміцнитися і до 9 і до 12 грн. / $. Швидше за все, такі розмови змусили значну частину населення переводити свої готівкові заощадження у валюту », - зазначає директор аналітичного департаменту інвесткомпанії Astrum Investment Management Олексій Блінов.
Банкіри підтверджують, що певна тенденція збільшення попиту на валюту з боку населення є. «Якщо говорити про дрібнооптових покупках готівкової валюти, то в нашому банку восени вони зросли десь в 2,5 рази в порівнянні з літніми місяцями. З моєї точки зору, це пов'язано з тим, що люди не впевнені в завтрашньому дні: прискорення інфляції, розмови про девальвацію, прийдешні зміни в податковому законодавстві. Ці фактори можуть підштовхувати населення переводити заощадження у валюту », - говорить заступник голови правління банку« Контракт »Павло Крапівін, пише газета« Дело ».
Втім, одним страхом девальвації гривні не можна пояснити «догляд» з банків майже $ 3,5 млрд. всього за два місяці. Ще одним чинником стрімко зрослого попиту на валюту експерти називають Податковий кодекс, а точніше - активну підготовку бізнесу до його прийняття. «Останній варіант Податкового кодексу помітно ускладнює життя підприємцям, які працюють за спрощеною системою оподаткування. Тому не виключено, що бізнес активно запасається готівкою доларовими ресурсами, готуючись перевести свою діяльність у тінь після вступу в силу нового Кодексу (у разі його прийняття Верховною Радою, набере чинності з 1 січня 2011 року) », - говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Експерт пояснює, що готівковий долар в Україні традиційно є універсальним розрахунковим засобом для тіньового бізнесу.
Ще однією причиною збільшення попиту на долар з боку бізнесу підприємці називають подорожчання послуг з «переведенні в готівку». «За останні півроку вартість« обнал »зросла в п'ять-сім разів - до 10-15% від суми. Силовики підминають під себе цей бізнес, і є думка, що в майбутньому буде ще дорожче. Тому багато фірм, особливо отримали і продали ПДВ-облігації, поспішають вийти в кеш », - розповідає на умовах анонімності керівник будівельної компанії.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом