Заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера впевнений, що закон про місцеві вибори потребує доопрацювання. Про це він заявив в інтерв'ю газеті «Комерсант-Україна».
«Виборчий процес не став для мене несподіванкою. Всі події, які відбуваються зараз, «прекрасна» демонстрація норм чинного закону про місцеві вибори. Всі чудово розуміють, що він поставив у нерівні умови суб'єктів виборчого процесу. Все залежить від того, є партія парламентською чи ні, входить до складу більшості чи ні », - сказав заступник голови ЦВК.
Коментуючи процедуру проведення виборів, Магера заявив, що українське виборче законодавство «повернулося у далеке минуле». «На жаль, я змушений констатувати, що закон про місцеві вибори свою функцію, а саме захист та реалізацію виборчих прав громадян, не виконав», - підкреслив він.
Магера впевнений, що у першу чергу необхідно поміняти закон про місцеві вибори. «І в цьому, я думаю, вже переконались всі суб'єкти виборчого процесу. Я ні від кого не чув доброго слова на адресу цього закону, навіть від тих, хто його приймав », - розповів він.
Він зазначив, що необхідно створити рівні умови для всіх суб'єктів виборчого процесу, при яких держава не втручалася б у діяльність політичних партій. «Потрібно, щоб новий закон передбачав чітке відображення подій, які відбуваються на виборчих дільницях. Наприклад, повинно бути зрозуміло, скільки людей проголосувало на дільницях, а скільки - на дому. За чинним законом у протоколі вказується лише загальна кількість осіб, які голосували у межах виборчої дільниці », - пояснив заступник голови ЦВК.
Щодо ідеї прем'єр-міністра Миколи Азарова про перехід до електронної форми голосування, Магера сказав: «Я не хочу критикувати позицію прем'єр-міністра, думаю, він має право робити різні пропозиції, які йому здаються доречними. Але введення електронного голосування можливе, тільки якщо суспільство довіряє такій формі і вірить в те, що таке голосування відбудеться і ніхто не буде втручатися у виборчий процес. Другий момент - політичні партії повинні довіряти одна одній. Поки ж, мені здається, ці умови не дотримані повною мірою ».
Коментуючи думку прем'єра про необхідність обмеження кількості органів, куди одночасно може балотуватися одна людина, Магера зазначив: «Якщо йдеться про те, що одна особа не може балотуватися одночасно у депутати місцевої ради в одномандатному мажоритарному окрузі та у багатомандатному, то я теж вважаю, що тут слід ввести обмеження. Людина повинна визначитися, куди вона хоче йти. Більше того, така позиція зрозуміла, оскільки у 1998 році Конституційний суд виніс рішення про конституційність подібного положення закону про вибори народних депутатів. Там йшлося про те, що одночасне висунення депутатів на парламентських виборах і за партійним списком, і за мажоритарним округом є порушенням рівності виборчого права ».
«Я б пішов ще далі ... Логічно було б зробити так, щоб виборці могли вибирати на місцевих виборах тільки із числа членів своєї територіальної громади. Тобто щоб мер або голова сільради був обраний тільки із числа жителів міста чи села. Зараз же право бути обраним може бути реалізоване будь-яким громадянином України незалежно від місця проживання », - підсумував заступник голови ЦВК.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом