Сьогодні в Україні проходять вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. Виборчі дільниці відкрилися о 08:00 і працюватимуть до 22:00.

Вибори проходять в усіх регіонах країни, крім Києва та Тернополя, де міськради (а у столиці - і мер) були обрані у позачерговому порядку. Участь у місцевих виборах блоків партій не передбачена. Вибори депутатів місцевих рад проходять за змішаною мажоритарно-пропорційною системою (50% депутатів обираються за висунутими партіями списками, а 50% - від мажоритарних округів); вибори сільських, селищних, міських голів відбуваються за мажоритарною системою відносної більшості (обраним вважатиметься той кандидат, який отримав найбільшу кількість голосів тих, хто проголосував).

Проведення передвибор чої агітації завершилося о 24:00 п'ятниці. У суботу був «день тиші», коли заборонено розповсюджувати агітаційні матеріали, листівки, рекламувати партії чи кандидатів. Як повідомила заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна, у Центральну виборчу комісію України не надходило скарг з приводу агітації у «день тиші». За даними Комітету виборців України, усього у неділю в країні пройде приблизно 15 тисяч місцевих виборів.

Більшість виборців отримають на діл ьницях від п'яти до семи бюлетенів, у деяких населених пунктах навіть десять. У багатьох регіонах довжина бюлетенів на окремих видах виборів перевищить 1 метр. Згідно з постановою ЦВК, виборчі бюлетені мають бути однакового розміру, надруковані державною мовою на однаковому папері та на одному аркуші з текстовою частиною лише з одного боку.

При цьому бюлетені для голосування з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, обласних та Севастопольської міської рад за партійними списками до багатомандатного виборчого округу повинні бути блакитного кольору, в одномандатних мажоритарних округів - світло-бірюзового.

Бюлетені з виборів депутатів районних та районних у містах рад за партійними списками повинні бути світло-зеленого кольору, у мажоритарних округах - світло-коричневого; міських рад - відповідно світло-жовтого та світло-оранжевого; сільських і селищних рад - білого кольору.

Бюлетені з виборів сільських, селищних, міських голів повинні бути світло-рожевого кольору.

У затвердженому ЦВК роз'ясненні щодо встановлення результатів виборів йдеться, що територіальні виборчі комісії повинні встановити результати виборів у регіонах не пізніше 4 листопада, тобто не пізніше, ніж на п'ятий день з дня виборів. Відповідно до Закону «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», до складу місцевих рад увійдуть місцеві організації політичних партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців від загальної кількості громадян, які взяли участь у голосуванні у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.

У разі отримання кількома виборчими списками однакової кількості депутатських мандатів черговість внесення відомостей до протоколу визначається за черговістю місцевих організацій партій у виборчому бюлетені для голосування з виборів депутатів відповідної ради у багатомандатному виборчому окрузі.

Встановлення результатів виборів має відбуватися у режимі засідання виборчих комісій, а протокол про встановлення результатів повинні підписати голова, заступник голови, секретар комісії та інші члени комісії, присутні на засіданні, і він повинен бути завірений печаткою виборчої комісії.

Згідно з роз'ясненням ЦВК, непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для визнання протоколу дійсним.

Протокол складається у двох примірниках, кожен із яких прошнуровується і скріплюється печаткою виборчої комісії.

До протоколу додаються, за наявності, висловлені у письмовій формі окремі думки членів виборчої комісії, заяви і скарги на порушення порядку встановлення результатів виборів виборчою комісією та рішення, які комісія ухвалила у результаті їхнього розгляду.

Перший примірник протоколу зберігається у виборчій комісії, другий невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні виборчої комісії.

На прохання кандидатів у депутати, внесених у виборчі списки, уповноважених осіб місцевих організацій партій, офіційних спостерігачів від місцевих організацій партій їм видаються копії протоколу.

Остаточні результати виборів мають бути оголошені до 5 листопада включно.

Слідкувати за місцевими виборами в Україні будуть 490 спостерігачів від іноземних держав і міжнародних організацій та 1917 спостерігачів від всеукраїнських громадських організацій. У Міністерстві закордонних справ з 27 жовтня до 1 листопада працює «гаряча лінія» для допомоги і консультацій міжнародним спостерігачам.

Забезпечувати охорону громадського порядку у день проведення місцевих виборів будуть понад 80 тисяч співробітників міліції. 4,5 тисячі міліціонерів перебуватиме у резерві. На кожній виборчій дільниці буде знаходитися не менше 2 співробітників міліції.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1135