Регламент Верховної Ради України, прийнятий парламентом для приведення у відповідність з рішенням Конституційного Суду про відміну політичної реформи 2004 року, набрав чинності. Відповідний Закон опублікований у газеті «Голос України» № 194 (16 жовтня 2010 року).

Як раніше писав ForUm, 1 жовтня Конституційний Суд оголосив рішення про відміну політреформи 2004 року і відновив дію Конституції України 1996 року.

8 жовтня ВР ухвалила Закон «Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України».

15 жовтня Президент України Віктор Янукович підписав закон «Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України».

Законом встановлюється, що мінімальна кількість народних депутатів для формування депутатської фракції повинна складати не менше 15 народних депутатів.

Згідно закону, депутат може входити до складу лише однієї депутатської фракції. Голова Верховної Ради і два його заступники не можуть очолювати депутатські фракції.

Народний депутат, якого виключили, або який вийшов зі складу фракції, є позафракційним.

Регламент також надає право позафракційним депутатам об'єднуватися в депутатську групу народних депутатів, мінімальна кількість для формування депутатської групи повинна складати не менше 15 депутатів.

Законом встановлюється, що депутат може входити до складу лише однієї депутатської групи.

Згідно Регламенту, зареєстрована депутатська група має права депутатської фракції.

Крім того, законом встановлюється, що депутатська фракція або група, до складу якої входить менше 15 депутатів, через 15 днів після настання такого факту оголошується головою Верховної Ради розпущеною.

Квоти розподілу посад голови комітетів і членів комітетів визначаються пропорційно відповідно до кількісного складу депутатських фракцій і груп.

Регламентом також встановлюється процедура відгуку голови комітету Верховної Ради. Глава комітету може у будь-який час за рішенням Верховної Ради бути відкликаний зі своєї посади. Рішення про включення до порядку денного такого питання приймається на наступному пленарному засіданні парламенту після дня внесення такої пропозиції.

Регламентом розписується також процедура відгуку глави комітету з посади.

Регламент встановлює, що право законодавчої ініціативи у Верховній Раді мають Президент, народні депутати, Кабінет міністрів і Національний банк України.

Крім того, в Регламенті встановлюється, що з моменту оголошення головуючим на пленарному засіданні про дострокове припинення повноважень Президента у зв'язку зі звільненням його з посади в порядку імпічменту на період до обрання і вступу на посаду нового Президента обов'язки Глави держави виконує прем'єр-міністр України.

У законі розписана і процедура надання згоди на призначення Президентом України прем'єр-міністра. Згідно цій процедурі, подання Президента про надання згоди на призначення прем'єр-міністра подається у Верховну Раду письмово і розглядається в парламенті відповідно до Конституції.

Верховна Рада розглядає питання про надання згоди на призначення прем'єр-міністра не пізніше ніж у п'ятиденний термін з дня внесення відповідного подання Президентом України.

Кандидатура прем'єр-міністра заздалегідь розглядається на засіданні комітету, до предмету ведення якого відноситься таке питання.

Кандидата на посаду прем'єр-міністра на пленарному засіданні Верховної Ради представляє Президент України.

Регламент також встановлює, що на обговорення кандидатури на посаду прем'єр-міністра на засіданні парламенту відводиться 1 година часу, за цей час кандидат має 20 хвилин для виступу з відповідною доповіддю.

Крім того, Регламентом встановлюється порядок призначення і звільнення з посади за поданням Президента голови Національного банку України, членів Центральної виборчої комісії, членів Рахункової палати, членів ради Національного банку, членів Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

Регламентом визначається процедура надання згоди для призначення на посаду і звільнення з посад Президентом України глави Антимонопольного комітету, глави Фонду державного майна, глави Державного комітету телебачення і радіомовлення.

Встановлюється також порядок надання згоди на призначення на посаду Президентом України генерального прокурора. Згідно цій процедурі, Президент подає у Верховну Раду письмове подання про надання згоди на призначення на посаду генерального прокурора разом з даними про кандидатів на цю посаду. Верховна Рада розглядає подання Президента не пізніше ніж через 10 днів після вступу такого подання.

Під час розгляду питання про надання згоди на призначення генерального прокурора в пленарному засіданні парламенту бере участь Президент або уповноважена ним особа.

Кандидат на посаду генерального прокурора має можливість відповісти на запитання депутатів під час засідання, а обговорення опитування повинне займати не менше години.

Крім того, Регламент розписує процедуру вираження недовіри генеральному прокуророві. Питання про вираження недовіри генеральному прокуророві може бути розглянуте у Верховній Раді за пропозицією не менше 1\3 народних депутатів (150 депутатів), підтримане відповідними підписами, і також за таку пропозицію повинні проголосувати не менше 226 народних депутатів.

Регламент передбачає порядок розгляду питань про обрання суддів Верховного Суду, звільнення з посад суддів Конституційного суду, а також суддів, вибраних безстроково.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

583