Міністр енергетики Росії Сергій Шматко підкреслює, що виконання газових контрактів Україною має бути головним пріоритетом.

На прес-конференції в Києві за підсумками 38-го засідання Електроенергетичної ради СНД Шматко, відповідаючи на запитання про газові стосунки Росії і України, зазначив, що в двох країн є контракт щодо постачань газу, який повинен виконуватися повною мірою.

Він сказав, що при цьому позиція російської сторони з даного питання «максимально доброзичлива і конструктивна». Росія йде на розгляд українських пропозицій про зміну підходів у принципах ціноутворення на газ, враховуючи і наполегливість української сторони, і об'єктивні економічні чинники, додав він.

«Проте, навіть враховуючи те, що ми розглядаємо які-небудь пропозиції, для нас пріоритетне виконання українською стороною наявних газових контрактів», - підкреслив міністр енергетики РФ, передає «УНІАН».

Як повідомляв ForUm, 25 серпня прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україна наполягає на перегляді газових контрактів з Російською Федерацією і має намір переконати російську сторону в необхідності це зробити. Глава уряду зазначив, що, насамперед, у контрактах необхідно переглянути формулу формування ціни на газ, що купується Україною в Росії.

У відповідь заступник голови Держдуми РФ, президент Російського газового товариства Валерій Язєв заявив, що Росія не розглядає можливість зміни формули ціни на газ.

Нагадаємо, 21 квітня цього року в Харкові під час робочого візиту Президента РФ Дмитра Медведєва до України були підписані доповнення до контракту на постачання природного газу між ВАТ «Газпром» і НАК «Нафтогаз України» від 19 січня 2009 року. Згідно доповненням, платежі за газ НАК «Нафтогаз України» здійснюватиме із знижкою на величину зниження експортного мита при постачаннях газу до України, яка встановлюється урядом РФ.

Як очікується, зниження складе 100 дол. за тис. куб. м газу, але не більше 30% від ціни газу, і поширюватиметься на об'єми постачань 30 млрд. куб. м у 2010 році, і 40 млрд. куб. м - у подальші роки.

Формула ціни і умова «бери або плати» залишаються без змін. Крім того, скасовані пункти контракту, що відносяться до штрафних санкцій, за недобір газу Україною, які за практикою його виконання не застосовувалися. Річні контрактні об'єми газу в 2010 році збільшені до 36,5 млрд. куб. м.

У той же час у контракті від 19 січня 2009 року на транзит російського газу по території України не були передбачені штрафні санкції до «Газпрому» за невиконання зобов'язань щодо транзиту газу.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

589