Представник Президента України в Конституційному Суді Олена Лукаш переконана, що Конституційний Суд має всі підстави розглядати питання про порушення процедури при ухваленні закону № 2222 «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004 року.
Виступаючи на засіданні Конституційного Суду, Лукаш зазначила, що сьогодні деякі законодавці заявляють, що КС є «судом права» і не може розглядати питання, які стосуються встановлення факту порушення процедури.
Лукаш назвала ці заяви абсурдними, зазначивши, що розбіжності закону № 2222 і законопроекту № 4800 «Про внесення змін до Конституції України» (після набуття чинності цього законопроекту його номер став 2222 – ред.) не потребують спеціального дослідження.
«Порівняльна таблиця цих двох документів дає відповіді на ці питання», - сказала Лукаш.
При цьому вона зазначила, що зміни, внесені депутатами напередодні остаточного ухвалення законопроекту, не були тільки редакційними. «Вони не є тільки редакційними і стосувалися життєдіяльності всієї держави. Можливо, склад парламенту був би зовсім іншим – і в минулій, і в цій каденції, – якби парламент не переглянув положення про імперативний мандат (із законопроекту № 4800 було вилучено положення, що депутат повинен скласти свій мандат у разі виключення його з фракції – ред.)», - сказала Лукаш.
За її словами, зміни, внесені напередодні голосування, свідчать, що Конституційний Суд був усунений від процесу внесення змін в Основний Закон, що є прямим порушенням норм Конституції, повідомляє «УНІАН».
Лукаш сказала, що закон № 2222 існує, і тому може бути предметом розгляду Конституційного Суду. На підтвердження своїх слів вона передала документи Міністерства юстиції, які свідчать, що закон № 2222 знаходиться в реєстрі Мін’юсту.
Лукаш також підкреслила, що порушення процедури при ухваленні цього закону є очевидними, і тому, на її думку, рішення КС є очікуваним.
«І від себе додам: довгоочікуваним», - сказала вона.
При цьому представник Президента нагадала, що, відповідно до положень українського законодавства, порушення процедури при ухваленні закону є підставою для визнання його неконституційним.
Як відомо, статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, які визнані неконституційними, втрачають дію з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
8 грудня 2004 року парламент законом № 2222 вніс зміни, серед іншого, в такі розділи Конституції: розділ 4, який визначає повноваження Верховної Ради; розділ 5, який визначає повноваження Президента; розділ 6 – повноваження уряду й інших органів виконавчої влади.
Як раніше писав ForUm, 252 депутати Верховної Ради (майже весь склад коаліції) звернулися до Конституційного Суду з поданням оцінити конституційність закону №2222-IV «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004 року.
2 вересня міністр юстиції України Олександр Лавринович заявив, що Міністерство юстиції України направило до Конституційного Суду свій висновок про наявність підстав для відміни змін до Конституції 2004 року.
23 вересня Конституційний суд приступив до розгляду справи.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом