Після інавгурації новообраного Президента України Віктора Януковича почався наступ на парламентаризм в Україні. Про це ForUm'у заявив народний депутат України від фракції НУ-НС Павло Жебрівський.
«На сьогоднішній день можна говорити про те, що парламент став обслуговуючим персоналом уряду України. Ми говоримо про парламентсько-президентську модель держави, а насправді саме парламент сьогодні є обслуговуючим персоналом у Президента і прем'єр-міністра. Найстрашніше в цій частині - руйнування основ і принципів парламентаризму в Україні», - стверджує він.
Нардеп вважає, що після вступу на посаду Януковича, «ключові питання, особливо, що стосується винесення їх на голосування головою ВР, почали вирішуватися за скороченою процедурою.
«Обговорення як такого не було. Два «за», два «проти» і ставиться на голосування. Зрозуміло, що після виборів коаліція достатньо швидко переформатувалася, і той же Володимир Литвин знайшов своє місце у вже альтернативній коаліції. Гасло «Будь-якій коаліції потрібен Литвин» таки збувся. Після всього цього почалася гонитва за штампуванням законів», - підкреслив він.
За словами Жебрівського, низьку ефективність прийнятих законопроектів підтверджує і той факт, що «іноді не встигали ще чорнила підпису Президента висохнути під законом, як в нього потрібно було вносити зміни».
Він переконаний, що ще довго «суспільство «відпрацьовуватиме» недоліки, які були прийняті цією сесією».
За словами політика, реперною точкою в роботі ВР стало 27 квітня, ратифікація «харківських угод» і «раптове» голосування за Держбюджет-2010. Він вважає, що опозиція не могла перешкодити цьому, оскільки коаліціанти заздалегідь збиралися це робити без серйозної презентації й обговорення і приймати в цілому за одне голосування проект закону про бюджет.
«Як наслідок такого неефективного ухвалення ми маємо те, що буквально через декілька місяців уряду довелося вносити зміни до закону про бюджет, і насамперед, робити секвестр бюджету, чого не робили в Україні вже достатньо давно. Зрозуміло, що ключову місію в цьому напрямі зіграв МВФ, а не український парламент», - пояснив він.
Також парламентарій вважає, що в Україні «досить серйозний наступ відбувся і на судову, як незалежну, гілку влади», і тепер судді ризикують втратити посаду «при невиконанні примхи нині чинного режиму».
Окрему увагу політик приділив темі наступу на права і свободи людей, а фактично, на демократію: «Хочу пригадати і факт голосування за призначення членів Нацради з питань телебачення і радіомовлення, коли жодна кандидатура від опозиції не пройшла до складу Нацради. Хоча завжди в адекватній кількості члени Нацради від опозиції були присутні в її складі: для урівноваження, для впливу опозиції на рішення Нацради. Цього разу, на жаль, такого не відбулося».
Жебрівський переконаний у тому, що парламентаризм в Україні котиться до нуля, не останню роль у цьому грає голова ВР Литвин, який «повинен завжди відстоювати права парламенту», оскільки це «імідж не тільки найвищого законодавчого органу, але і його особисто».
«Колись, за часів президентсько-парламентської форми правління, один із спікерів українського парламенту говорив: «Я не перша, але і не друга людина в державі». Сьогодні ж у парламентсько-президентській державі голова Верховної Ради є тим, хто прикриває «соромливі місця» коаліції, дії якої освячуються присутністю комуністів, Блоку Литвина і так званих тушок», - підкреслив парламентарій, і додав, що індивідуальна участь у коаліції, це мімікрія деяких депутатів, чиє кредо «завжди з владою, завжди при владі, завжди біля корита». Політик вважає, що це не що інше, як нівеляція моральності.
Повністю статтю Жебрівського читайте ТУТ
Юлія Артамощенко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом