Україна і Білорусь сьогодні практично повністю контролюють регіон транзиту природного газу від Балтійського до Чорного морів, за винятком невеличкої частини, яка контролюється поляками. Тому в сучасних умовах цим двом державам потрібно було б проводити спільну транзитну політику. Про це в інтерв’ю ForUm'у заявив експерт-політолог Олександр Палій.

«Звичайно потрібно намагатися проводити спільну транзитну політику і намагатися не дратувати Лукашенка, який є справді господарем у своїй країні, і приймає справді незалежні, суверенні рішення. Якщо ми йому покажемо, що ми можемо у складних умовах бути партнерами і друзями, то від цього тільки виграємо», - переконаний він.

На думку Палія, Україні варто уникнути збільшення прокачки природного газу нашою територією, у шкоду Білорусі: «Можливо, нам варто послатися на якісь технічні причини. Також треба подивитися, чи виписано в контрактах те, що РФ може самовільно підвищувати транзит, чи ні. Це треба дослідити негайно. Та сьогодні на завтра взяти і змінити всю структуру постачання газу, як мені видається, такого права в РФ немає».

«Тут пріоритетом має бути не тільки економічний, а й політичний інтерес. Наприклад Білорусь домоглася від України визнання боргу. І можна було б допомогти Білорусі в газовому питання в обмін на борг. Також Україна могла б за допомогою вирішення цього питання домогтися найшвидшого завершення оформлення кордонів. Та в будь-якому випадку треба розуміти, що Білорусь є фізично слабкою державою, а її керівництво здатне приймати незалежні рішення. А залишати Білорусь наодинці з РФ було б не правильно, не по-сусідськи», - резюмував він.

Як повідомляв ForUm, сьогодні з 10:00 за московським часом «Газпром» обмежив постачання газу до Білорусі на 15% з подальшим збільшенням обмежень до 85%.

Раніше російський президент Дмитро Медведєв віддав розпорядження керівництву «Газпрому» скоротити подачу газу до Білорусі.

Нагадаємо, «Газпром» дав Білорусі термін до 21 червня погасити борг за російський газ у розмірі приблизного 200 мільйонів доларів, який утворився за перше півріччя.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що позиція Білорусі полягає в тому, що у неї немає ніякого боргу перед «Газпромом».

Глава «Газпрому» Олексій Міллер заявив, що підприємство може перенаправити транзитні потоки газу до Європи через Україну у разі яких-небудь проблем з Білоруссю.

Також Білорусь заявила, що готова обмежити транзит російського газу до Європи, якщо «Газпром» скоротить постачання в республіку на 85 відсотків.

Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

564