Глава Секретаріату Президента України Віктор Балога вважає, що якщо демократична коаліція не доведе свою дієздатність, то у парламенті має з'явитися нова коаліція або призначені позачергові вибори до ВР. Про таку позицію Балоги ForUm’у повідомили у прес-службі Глави держави.

Балога зазначив, що вже упродовж перших сесійних засідань Верховної Ради після завершення канікул нинішня парламентська більшість має продемонструвати суспільству свою здатність до продуктивної роботи. Виходячи з того, що можливості коаліції для ефективної законотворчості були дуже ослаблені, їй потрібно практичними діями відновити результативність в ухваленні необхідних для держави рішень.

Він висловив припущення, що очікуваний розгляд у сесійному залі актуальних і складних питань – від ситуації на Кавказі та його впливу на Україну до Державного бюджету наступного року - посилить загальний конфліктний потенціал цього складу Ради. Нестійку єдність більшості можуть підточити і принципові суперечності між її учасниками стосовно деяких резонансних проблем, зокрема, ролі Росії в подіях у Грузії. «Оскільки лідер БЮТ, прем'єр-міністр Юлія Тимошенко своєю аморфною, законспірованою позицією стосовно грузинського конфлікту фактично грає на руку Росії, такий крен у бік Москви зовсім не влаштовує патріотично налаштованих депутатів із блоку «Наша Україна - Народна самооборона». Це може створити нову тріщину на корпусі коаліції», - вважає Балога.

За його оцінками, за вісім місяців існування коаліція змогла записати у свій залік усього декілька прийнятих законів, частина з яких (наприклад, про Державний бюджет) дісталася у спадок від попереднього складу Ради, деякі (Статут ГУАМ або вступ до СОТ) витікали з міжнародних відносин України і тому не є продуктом зусиль більшості, а окремі, як Закон про Кабінет Міністрів, прийняті внаслідок наполегливих спонукань з боку Президента Віктора Ющенка. Проте більшість так і не змогла розгорнути самостійну законотворчу активність на виконання власних передвиборчих зобов'язань. Більше того, поведінка однієї з фракцій коаліції, а саме БЮТ, указує на те, що послідовне і неухильне дотримання коаліційної угоди явно не входило в її плани.

Головну причину невиконання коаліційної угоди Балога вбачає в тому, що її положення ідуть урозріз з амбіціями і планами БЮТ і його лідера. Цей розрив, зокрема, пояснює і той факт, що нерідко союзниками цієї політичної сили ставали позакоаліційні фракції.

«При необхідності ухвалення рішень, вигідних виключно БЮТ, з відбором співучасників не були особливо прискіпливі. Чим частіше у тандемі з БЮТ виступали комуністи, тим очевидніше було ігнорування «НУ-НС». Доходило до того, що фракція блоку «Наша Україна - Народна самооборона» публічно вимагала у свого партнера по коаліції пояснень з приводу його дій або позиції з важливих питань. Отже, єдність більшості потребує інтенсивної терапії. Врешті-решт, і Тимошенко фактично визнала існування кризових явищ усередині коаліції, нещодавно заявивши про те, наскільки важко дається кожне голосування у парламенті. Більше того, окремі народні депутати із фракції БЮТ визнають реальність близького переформатування коаліції, коли Кабмін під керівництвом Тимошенко діятиме у тандемі з ситуативною більшістю аж до виборів Президента».

Балога констатував, що коаліція не змогла адекватно відреагувати на внутрішні негативні тенденції. Фракція блоку «Наша Україна - Народна самооборона» майже нічого не протиставила егоїстичній позиції БЮТ, що у результаті лише підсилило автономність у діяльності цієї політичної сили. «БЮТ прагне побудувати більшість, в якій сам же і домінуватиме, не граючи у демократію і не витрачаючи час навіть на створення видимості дискусії. Саме тому коаліцію дуже часто трясло від внутрішніх конфліктів».

На переконання Балоги, існує три шляхи виходу із ситуації, яка склалася сьогодні у парламенті. Перш за все, більшість повинна повернутися до виконання коаліційної угоди згідно з передбаченою у цьому документі послідовністю кроків і рішень. Тільки неухильне дотримання взятих перед виборами зобов'язань на принципах рівноправного партнерства між учасниками коаліції дає надію на відновлення її стартових кондицій.

У разі, якщо такі можливості будуть зруйновані, тоді стоїть питання про можливість формування нової більшості, де неодмінними учасниками мають бути дві з трьох найчисленніших фракцій - Партії регіонів, БЮТ і «НУ-НС».

«Неодноразові спільні дії «бютівців» і «регіоналів» дають підстави до припущення, що союз БЮТ і ПР - зовсім не утопічний. Хай нова коаліція буде і в такій конфігурації - головне, щоб у владу повернулися, нарешті, спокій і злагоджена робота уряду і парламенту. Якщо ж більшість у Верховній Раді не утвориться, то це означатиме парламентську кризу, єдино можливим виходом із якої є дострокові вибори», - сказав Балога.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

467