Конституційний Суд почав розгляд справи за поданням 46 народних депутатів України про офіційне тлумачення положень п.12 ч.1 ст.85 Конституції України в контексті положень ч.4 ст.114, ч.2 і 3 ст.115 Конституції України щодо порядку призначення членів Кабінету міністрів України.

Суб'єкти права на подання визначають, що згідно з п.12 ч.1 ст.85 Конституції України, до повноважень Верховної Ради відноситься призначення за поданням Президента України прем'єр-міністра України, міністра оборони, міністра закордонних справ, призначення за поданням прем'єр-міністра інших членів Кабміну, голови Антимонопольного комітету, голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України, голови Фонду державного майна, звільнення даних осіб з посад, рішення питання про відставку прем'єр-міністра, членів Кабміну.

На думку авторів клопотання, згадана норма не дає відповіді на такі питання: чи є необхідним подання Президента у Верховну Раду при звільненні з посади прем'єр-міністра, міністра оборони і міністра закордонних справ; чи є необхідним подання прем'єр-міністра при звільненні інших членів Кабміну, чи призводить звільнення прем'єр-міністра до відставки всього складу уряду; що розуміється під терміном «звільнення вказаних осіб з посад»; яка процедура звільнення членів уряду, - передає «УНІАН».

Один з народних депутатів 5-го скликання – авторів подання в Конституційний Суд Василь Куйбіда пояснив, що фактичним приводом для подання були наміри народних депутатів, а потім і звільнення тодішнього міністра закордонних справ Бориса Тарасюка з цієї посади.
Куйбіда сказав, що у зв'язку з цим депутати просять КС розтлумачити, чи має право ВР звільняти прем'єр-міністра і міністрів за своїм бажанням, чи це повинно відбуватися за процедурою відставки.

Він нагадав, що якщо йдеться про процедуру відправлення у відставку Кабміну, то для цього необхідне або подання Президента, або подання 150 народних депутатів. Якщо ж, - за його словами, - йдеться про звільнення члена Кабінету міністрів, то фактично відповідний проект постанови може зареєструвати будь-який один народний депутат.

На думку авторів конституційного подання, це порушує стійкість і стабільність роботи уряду, оскільки у разі наявності сильної парламентської опозиції такі питання можна буде піднімати регулярно.
У свою чергу, представник Кабміну в Конституційному Суді Василь Німченко відзначив, що в умовах парламентсько-президентської форми правління Верховна Рада повністю уповноважена як призначати, так і звільняти членів Кабміну.

За його словами, - це прописано в Конституції України, зокрема, положення про те, що Кабінет міністрів формує парламентська коаліція.
Німченко додав, що більш детально ця процедура виписана в законі про Кабмін.


На сьогоднішньому засіданні були присутні 12 суддів КС. Суддею-доповідачем по цій справі є В’ячеслав Джунь.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

507