Спокій на валютному ринку, ознаки якого нібито знайшла Валерія Гонтарева, виявився дутим, про що експерти попереджали всі останні два місяці, пише президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко у своєму блозі на «Обозревателе».

За його словами, як тільки закінчилися вибори, курс полетів під укіс.

«Я і раніше казав, і зараз стверджую, що нинішня лихоманка на валютному ринку багато в чому рукотворна. Це лише наслідок тих рішень, які проводять і Нацбанк, і уряд», - підкреслив експерт. Не можна, неможливо було відмовлятися від арбузівської політики фіксованого курсу і відпускати гривню у вільне плавання в лютому. Не треба бути нобелівським лауреатом, щоб зрозуміти, до чого це призведе в країні, яка пережила гіперінфляцію всього два десятки років тому, і з тих пір - ще кілька масштабних криз, що супроводжувалися знеціненням національної валюти.

Все було зрозуміло і так. Чому в країні перебуває в рази більше доларів, ніж національної валюти? Тому що громадяни не вірять у гривню. А під час державного перевороту єдиний раціональний крок - це продати всі гривні і купити долари. Що і було зроблено. Це керівництво Нацбанку розуміло і за Сергія Арбузова, і за Ігоря Соркіна, але чомусь різко забуло, як тільки в крісло голови сів Степан Кубів. І нічого не змінилося, коли замість Кубіва посада перейшла до Гонтаревої.

Всі подальші дії були такими ж, як і рішення про плаваючий курс. Єдиний результат - це девальвація, що триває. Якщо раптом якісь заходи виявляються дієвими - як обмеження на розрахунки за імпортні поставки або проведення валютних аукціонів - то вони через якийсь час скасовуються.

Нацбанк не міг до нескінченності розбазарювати по 300-500 мільйонів доларів на валютних аукціонах. Його золотовалютні запаси не гумові, а в найближчі місяці ще потрібно платити мільярди доларів за боргами. Було абсолютно очевидно, що відразу після виборів ці аукціони будуть припинені. Саме це і відбулося, резюмує Охріменко.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

79