Охоронцям у супермаркетах зброя не видаватиметься. Про це в інтерв'ю «КП в Україні» заявив президент Української федерації професіоналів безпеки Сергій Шабовта, коментуючи набуття чинності закону «Про охоронну діяльність».
«Стаття 16 закону чітко говорить, що застосування спецзасобів неприпустимо в багатолюдних місцях. Крім того, існує небезпека, що запідозрений у крадіжці покупець може вихопити у охоронця пістолет і відкрити стрілянину», - зазначив він.
За його інформацією, зброю можуть отримати компанії, які мають централізований пульт охорони і транспорт реагування. «Це три вищі з шести категорій кваліфікації охоронців, які діють зараз в Україні. Такі люди проходитимуть попереднє навчання у спеціальних центрах», - пояснив Шабовта.
Також він повідомив, що спецзасоби охорона зможе застосувати тільки після попередження у разі явної загрози для себе або для іншої особи. Без попередження - тільки в разі раптового нападу.
Крім того, за його словами, адміністрація магазину повинна нести відповідальність за камери схову на своїй території. «Отже, цей пункт вона вносить в договір з охоронною фірмою. Якщо цього не зробили навмисно, то прямих зобов'язань у охоронців перед покупцями, звичайно, не буде», - сказав він.
Шабовта зазначив, що найближчим часом зброя охоронцям не видаватиметься. «Закон визначив лише право на використання спецзасобів. Їх перелік і зона поширення будуть визначені спеціальною постановою Кабінету міністрів України, яку почнуть розробляти, коли закон набуде чинності», - наголосив він, зазначивши, що мова йде виключно про травматичну зброю.
Відповідаючи на запитання, чи можна буде охоронцям, які одержали право на зброю, носити її на вулиці у позаслужбовий час, Шабовта відповів категорично. «Ні. Міністерство внутрішніх справ після постанови Кабміну визначить порядок обліку, зберігання і видачі зброї. Вважаю, що він буде подібний до того, який існує в міліції: перед чергуванням прийняв, після чергування здав. Інша справа, що деякі охоронні фірми раніше знайшли лазівку в законодавстві: отримували дозвіл на травматику як члени громадських формувань з охорони порядку. Там зброю купують фізичною особою, і з нею поводяться за власним розсудом. У контексті закону йдеться про те, що зброя буде купуватися юридичними особами, тобто відповідальність понесе не який-небудь Вася, а керівництво фірми», - підсумував Шабовта.
Нагадаємо, з 18 жовтня в Україні набуває чинності Закон «Про охоронну діяльність», прийнятий 4 липня 2012 р., згідно з яким охоронцям дозволяється носити бронежилети і шоломи, користуватися палицями і мати при собі службових собак.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом