Депутати розкололи Україну, прийнявши мовний закон, який написаний не для всієї України, а лише для частини країни. Про це у коментарі кореспондентові ForUm'у заявив голова Конституційної асамблеї, Президент України (1991-1994) Леонід Кравчук.

«Багато хто пам'ятає, як відбувалося прийняття мовного закону з різними порушеннями. Природно, це викликало у суспільстві гострі дискусії. Багато українців залишилися незадоволені, пристрасті закипіли. А депутати прийняли закон і поїхали у відпустку, залишивши Президенту такий от подарунок. Думаю, парламенту не варто було так поспішати, правильніше було б відкласти законопроект», - зазначив він.

«Тепер же, відповідаючи на запити і вимоги народу, Віктор Янукович зібрав робочу групу, перед якою поставив завдання внести зміни у закон і зробити мовне законодавство системним», - заявив Кравчук.

За його словами, група вже має напрацювання з цього питання, але остаточний варіант поправок поки не розроблений. «Думаю, до середини вересня ми завершимо свою роботу і передамо поправки Президенту. Від нього залежатиме, коли подавати їх у парламент. Хоча зараз вирішити це питання буде складно. Депутати працюють під вибори, для них важливіший не зміст закону, а як він вплине на їхній імідж», - підкреслив він.

«Мені доводиться чути, що наша робоча група нібито має намір розколоти Україну. Хочу відповісти усім критикам: депутати вже це зробили, прийнявши закон, який написаний не для всієї України, як це повинно бути, а лише для частини країни. Але ж до питань, що стосуються духовності народу, треба підходити дуже делікатно. Тому ми, перш за все, задаємося питанням: що говорить Конституція? Згідно з нею, державною мовою є українська, а кожен чиновник, кожен заклад центральних органів влади чи місцевого самоврядування повинні використовувати українську мову в офіційних виступах. Що стосується побутового спілкування за чаєм, то кожен вільний висловлюватися так, як він захоче», - вважає Кравчук.

«У прийнятому законі записано, що у навчальних закладах викладання може вестися регіональною мовою. При тому, що у нас немає ні відповідних підручників, ні викладачів. Уявімо, що українець їде на навчання до французького університету Сорбонни. Хіба може він сподіватися, що там його будуть вчити по-українськи? Це нікому у голову не прийде. Як бачите, закон сповнений непродуманих норм, які при неправильному застосуванні матимуть просто небезпечний характер. Тому наша робота – вимога часу та відповідь на запити людей», - підсумував голова Конституційної асамблеї.

Як повідомляв ForUm, Верховна Рада України 3 липня прийняла ініційований Партією регіонів закон «Про засади державної мовної політики», яким зміцнюються позиції російської та мов інших національних меншин у регіонах, де їхня чисельність 10% і вище.

Президент України Віктор Янукович підписав Закон №5029-VI «Про засади державної мовної політики» і доручив Кабінету Міністрів створити робочу групу з мовних питань для розробки і внесення системних пропозицій щодо вдосконалення законодавства про порядок використання мов в Україні.

Робоча група з доопрацювання закону «Про засади державної мовної політики» підготувала його нову редакцію.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

356