Для реалізації досягнутих домовленостей про розширення співпраці України та Японії у галузі ядерної безпеки необхідно створити дієві механізми. Про це заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Андрій Клюєв, коментуючи підписання минулого тижня міжурядової угоди про співробітництво у сфері реагування на надзвичайні ситуації на атомних електростанціях, повідомили ForUm'у у прес-службі РНБО.

За його словами, документ створив правові основи для подальшого об'єднання науково-технічного потенціалу і ресурсів, а також використання досвіду фахівців обох країн у сфері подолання наслідків аварій на атомних станціях.

Клюєв зазначив, що одним із майданчиків для такої співпраці може стати Чорнобильська АЕС. На її базі Україна планує за підтримки МАГАТЕ приступити до створення міжнародного науково-практичного технологічного центру. Секретар РНБО нагадав, що Президент України Віктор Янукович закликав країни, які використовують ядерну енергію у мирних цілях, взяти активну участь у роботі такого центру. Його розробки зможуть стати надбанням учених усього світу, а значить, вагомим внеском у підвищення глобальної ядерної безпеки, зазначив він.

Секретар РНБО також заявив, що наша країна має намір поглиблювати співпрацю у розвитку ядерних технологій і з іншими державами, насамперед, з Росією, США, країнами Євросоюзу. Клюєв зазначив, що Україна у найближчій перспективі може отримати статус асоційованого члена у Європейській організації ядерних досліджень (ЦЕРН). За його словами, це дозволить значно збільшити участь українських учених у перспективних міжнародних проектах. Секретар РНБО нагадав, що українські вчені ефективно співпрацюють з ЦЕРН уже багато років - вони успішно брали участь у проекті створення Великого андронного коллайдера та інших експериментальних установок.

Клюєв підкреслив, що для України важливо розширювати практичне використання нових технологій, потенціал високотехнологічної промисловості.

Дуже важливим для майбутнього України секретар РНБО назвав виховання нового покоління учених, здатних розвивати вітчизняні науку і технології у широкій інтеграції у світові наукові процеси.

За його словами, відповідні програми реалізовуються в українській освіті, у тому числі – у рамках Малої академії наук. Наприклад, наприкінці минулого року була реалізована спеціальна навчальна програма у рамках проекту ЦЕРН «Наукова школа для вчителів фізики України».

Секретар РНБО повідомив, що періодично для юних учених організовуються телемости з найбільшою у світі лабораторією ядерних досліджень, у ході яких українські студенти та старшокласники спілкуються з ученими зі світовим ім'ям.

Цього року за результатами Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук 12 кращих юних фізиків з України мають відвідати лабораторію ЦЕРН і своїми очима побачити Великий андронний коллайдер, повідомив Клюєв.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

302