Новий проект Кримінально-процесуального кодексу виключає засудження невинних громадян. Про це, як повідомили ForUm'у в прес-службі Глави держави, в ефірі Радіо «Свобода» заявив міністр юстиції України Олександр Лавринович.
За його словами, цей документ «унеможливлює мотивацію отримання доказів визнання від людини, яка не скоювала злочину». «Оскільки суд повинен враховувати як докази тільки матеріали допиту і документи, які розглядаються в суді», - пояснив він. «Таке явище, як слідство, у сьогоднішньому розумінні відсутнє в проекті КПК», - зазначив Лавринович.
«І це є головним запобіжником у тому, що немає необхідності вибивати якісь визнання чи свідоцтва у підозрюваного, оскільки вони взагалі не братимуться до уваги в суді», - підкреслив чиновник.
На його думку, це суттєво вплине на неможливість засудження невинних людей.
Міністр юстиції нагадав, що зараз «у нас використовується кодекс редакції 1960 року, який спрямований виключно на те, щоб, якщо порушено кримінальну справу, то вона має завершитися обвинувальним вироком».
У проекті нового КПК, за його словами, закладений інший підхід. «Оскільки з першої секунди, коли починаються дії з розслідування, і у підозрюваного, і у тих, хто проводить розслідування - абсолютно рівні права. У тому числі в питанні збору доказів, можливості їх отримання за своїми запитами. І ця загальність триває до самого завершення. І те, що, по суті, практично ліквідовано такий інститут, як відправка на дорозслідування, - це, я думаю, призведе до того, що ми, як і в інших країнах, будемо мати систематичні і звично виправдувальні вироки у великій кількості справ», - розповів Лавринович.
Міністр також зазначив, що в новому КПК розширено вибір запобіжних заходів. «Їх застосування призведе до істотного скорочення кількості осіб, які утримуються в слідчих ізоляторах до набрання чинності вироку, який передбачає позбавлення волі», - додав чиновник.
Лавринович також звернув увагу на те, що зміна кримінального процесу, прийняття нового КПК - це останнє зобов'язання України, яке вона добровільно взяла на себе у 1995 році при вступі до Ради Європи. «Сьогодні змінюється філософія підходу до кримінального процесу, до підозрюваних і обвинувачених», - сказав він.
Чиновник зазначив, що процес прийняття нового КПК «вийшов на завершальний етап». «Сьогодні є історичний шанс, є реальне бажання Глави держави це зробити. А також політично орієнтована більшість, яка підтримує пропозиції Президента. Тому ймовірність того, що це, нарешті, може статися, є найбільшою за весь час існування незалежної України», - підсумував Лавринович.
Нагадаємо, проект КПК був внесений Президентом України Віктором Януковичем до Верховної Ради 12 січня 2012 р.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом