Законопроект Міністерства освіти і науки України «Про вищу освіту» піддався критиці у Головному науково-експертному управлінні Верховної Ради України.

У висновку управління сказано, що у порівнянні з чинним законом України «Про вищу освіту» законопроект містить низку новацій, якими передбачається, зокрема:

1) розширити повноваження центрального органу виконавчої влади у галузі освіти;

2) закріпити зовнішнє незалежне оцінювання

3) уточнити порядок вступу до вищих навчальних закладів;

4) ліквідувати рівні акредитації (I-IV) вищих навчальних закладів;

5) ліквідувати освітньо-кваліфікаційний рівень «спеціаліст»;

6) ввести новий освітньо-науковий рівень і науковий ступінь «доктор філософії» і прирівняти до нього науковий ступінь «кандидат наук»

7) вилучити статті та положення, якими визначаються повноваження Вищої атестаційної комісії України;

8) підвищити статус коледжу;

9) розширити автономію і самоврядування вищих навчальних закладів;

10) встановити, що розмір плати за навчання для осіб, які навчаються за кошти юридичних і фізичних осіб, може змінюватися протягом терміну укладеного договору тощо.

Головне науково-експертне управління вважає «сумнівним» положення частини другої статті 40 законопроекту, яким передбачається, що «поза конкурсом до державних і комунальних вищих навчальних закладів особи зараховуються у випадках, передбачених законодавством», повідомляють «Подробности».

На думку управління, головним критерієм зарахування громадян до вищих навчальних закладів має бути рівень їх знань, а не етнічне чи соціальне походження, майновий стан, місце проживання та інші ознаки. «Такий підхід повною мірою узгоджується з частинами першою та другою статті 24 Конституції України, згідно з якими «громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом», а тому «не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними та іншими ознаками».

На думку управління, прийняття цього положення може призвести до порушення Конституції України. «При цьому слід враховувати і те, що наданням пільг одним категоріям громадян (зокрема, на позаконкурсний вступ до вищих навчальних закладів) звужує обсяг прав і свобод інших громадян», - сказано у висновку управління.

На думку управління, одним із можливих шляхів вирішення цього питання могло б стати надання Кабінету Міністрів України на законодавчому рівні права, виходячи із реальних потреб держави, щорічно встановлювати для відповідних категорій соціально незахищених громадян (інвалідів, дітей-сиріт, випускників сільських шкіл і т. п.) квоти, у межах яких вони могли б конкурувати між собою при вступі до вищих навчальних закладів державної та комунальної форм власності.

Одним із істотних недоліків законопроекту управління назвало те, що він не погоджений з базовим Законом України «Про освіту». Наприклад, освітньо-кваліфікаційний рівень «спеціаліст», який частиною другою статті 30 Закону України «Про освіту» зберігається, законопроектом - ліквідується.

На думку управління, внесення кардинальних змін до спеціального Закону України «Про вищу освіту» (прийнятого 17 січня 2002 року) має передувати суттєве оновлення базового Закону України «Про освіту», прийнятого у травні 1991 року, тобто ще до проголошення незалежності України.

Як повідомляв ForUm, наприкінці грудня 2011 року міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник прогнозував, що ухвалення законопроекту про вищу освіту відбудеться у першій половині 2012 року.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1268