Будівництво Північного і Південного потоків є загрозою для ГТС України. Про це на брифінгу заявив заступник голови НАК «Нафтогаз України» Вадим Чупрун, повідомили ForUm'у в прес-службі компанії.
Під час свого виступу він звернув особливу увагу на необхідність збереження працездатності української газотранспортної системи. «Ми повинні зберегти нашу ГТС. Це завдання № 1. Усі повинні розуміти, що від виконання цього завдання залежатиме економіка і безпека України», - сказав заступник голови правління НАК «Нафтогаз України».
Чупрун зазначив, що на сьогоднішній день у Європейській комісії немає претензій до української ГТС. За його словами, для підтримки технічного стану ГТС були заплановані додаткові фінансові кошти і транші європейських інститутів для модернізації та реконструкції ГТС. «Тому будівництво газопроводів в обхід України - Північного і Південного потоків - це пряма загроза транзитному потенціалу України. Нас дивує, що ні на Південний потік, ні на Північний не відреагували єврочиновники. А мовчання - це знак згоди. Це дуже серйозний виклик для України. Якщо хочете - це пряма загроза ГТС України», - сказав він.
Також Чупрун заявив, що українська ГТС має унікальний потенціал і економічно більш вигідна, ніж будівництво обхідних газопроводів. «Можу назвати тільки одну цифру: вартість Південного потоку - 27 млрд. доларів. Заради сьогочасної вигоди, щоб отримати більш низьку ціну на газ, окремі країни ЄС забувають, що через 5 років доведеться платити за це», - підкреслив він.
На думку Чупруна, для забезпечення надійної роботи української ГТС необхідна фінансова підтримка її модернізації за умови забезпечення обсягів транзиту російського газу. «Без російського газу ГТС зберегти і підтримувати неможливо. Інакше нашій трубі - «труба». Національне надбання - ГТС України - треба зберегти, тобто заповнити гарантовано. Гарантії мають бути і від Росії, і від Євросоюзу», - підкреслив Чупрун. Він зазначив, що максимально використовувати українську ГТС можна за тристоронньою участю України, Росії та Європи. «Її можна використовувати тільки на тристоронньому рівні - Росія - постачальник, Україна - транзитер, ЄС - споживач, на цій міцній конструкції», - сказав Чупрун.
У свою чергу головний інженер ДК «Укртрансгаз» Ігор Лохман заявив, що уряд України і Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» вкладають кошти в модернізацію і реконструкцію української газотранспортної системи для підвищення надійності транзиту газу й ефективності її роботи.
«На сьогоднішній день українська ГТС не повністю справляється із завданнями, покладеними на неї: це забезпечення споживачів України, транзит газу по території України для споживачів Європейського Союзу. Щорічно вкладаються великі кошти для підтримки ГТС в хорошому технічному стані, підвищення надійності транзиту. Усі міжнародні аудити закінчувалися одним висновком: українська ГТС є найбільш оптимальним, економічно вигідним транзитним маршрутом».
Як повідомляв ForUm, раніше Чупрун заявляв про відсутність гарантій з боку Росії та Європейського Союзу щодо обсягів транзиту природного газу через територію України.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом