Українські експерти обурені політикою Європейського союзу, який, формально виступаючи проти проекту «Південний потік», насправі надає йому всіляку підтримку, пише «Независимая газета».
Приводом до обурених коментарів послужило відкриття першого об'єкту у проекті «Південного потоку» - підземного сховища газу у Сербії, яке відбулося наприкінці листопада.
«У зоні євро об'єктивні проблеми, Європі зараз, звичайно, не до дорогих іграшок. Якби були гроші, то був би сенс вкладати їх у модернізацію вже існуючого українського маршруту. Тим більше, що в Україні розташована найбільша в Європі мережа підземних сховищ газу, яка непорівнянна за обсягом і значенням з тільки що відкритим сербським сховищем», - цитує «НГ» експерта Центру Разумкова Володимира Омельченка.
У свою чергу, експерт з питань енергетики Володимир Саприкін вважає, що у газовій сфері країни ЄС ведуть щодо України політику подвійних стандартів. Київ, заручившись даною ще у 2009 році обіцянкою європейців вкласти мільярди євро у модернізацію української ГТС, встиг приєднатися до Європейської енергетичної хартії і другого енергопакету ЄС. Зараз вирішується принципово важливе питання - щодо приєднання до третього енергопакету, що забороняє роботу на європейському ринку компаній, які займаються одночасно видобутком, транспортуванням і постачанням газу. Але ті ж європейці, які висувають Києву складні вимоги, сприяють реалізації проекту «Південний потік», який порушує норми енергетичного законодавства ЄС.
«Сьогодні проводиться така мовчазна політика Єврокомісії щодо намірів Росії реалізувати проект «Південний потік», який фактично суперечить власній енергетичній політиці ЄС. Питання у тому, що керівництво ЄС дуже часто йде на поступки власним енергетичним концернам», - підкреслив Володимир Саприкін.
Українські експерти вважають проект вигідним насамперед для Росії, яка отримує додаткові козирі у переговорах про ціну газу. Якби не так, то «Газпром» уважно придивився б до альтернативної української пропозиції.
У Києві припускають, що таке ставлення ЄС може бути допомогою «Газпрому», який зацікавлений у тому, щоб замість зниження ціни на газ для України отримати максимально можливу частку в українській ГТС. За словами експертів, позицію Києва намагаються послабити деякі члени Євросоюзу, підігруючи при цьому «Газпрому» навіть на порушення європейського енергетичного законодавства.
Джерело: «Независимая газета»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом