Втрати України від запуску «Південного потоку» будуть більшими, ніж від «Північного потоку». Про це кореспонденту ForUm'у заявив директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич, коментуючи відкриття газопроводу «Північний потік».
«Оскільки «Північний потік» будувався для постачання газу саме в країни Північної Європи, а через Україну йде газ до країн Центральної та Південної Європи і Туреччини, то це призведе до незначного зменшення транзиту. Я думаю, що це буде 5-10%. Якщо ж буде побудований «Південний потік», то для України це означатиме суттєве зниження транзиту російського газу до 30%, а в сукупності з «Північним потоком» ми можемо втратити транзит газу в обсязі до 40% від нинішніх показників», - вважає експерт .
Разом з тим, на думку Марунича, будівництво «Північного потоку» дозволяє Росії маневрувати потоками газу і таким чином «Газпром» отримає певні важелі впливу на країни-транзитери і країни-споживачі.
За його словами, вигода Європи від альтернативної гілки газопроводу в тому, що вона отримуватиме газ з різних джерел, і в разі аварії на одному з маршрутів може задіяти можливості іншого. «Для споживачів це добре», - зазначив Марунич.
Експерт також підкреслив, що якщо ЄС суворо дотримуватиметься принципів, закладених в Третьому енергопакеті та інших нормативних документах ЄС, то це не дозволить «Газпрому» домінувати на ринку.
«Євросоюз вимагатиме від нього й інших постачальників рівноправної конкуренції на ринках ЄС. І в цьому випадку «Північний потік» можна розглядати як геополітичний проект, що дозволяє Росії реалізовувати амбітні проекти зі своїми партнерами в Європі», - підсумував Марунич.
Нагадаємо, сьогодні, 8 листопада, відбулася урочиста церемонія, присвячена початку постачання російського газу європейським споживачам з підводного трубопроводу «Північний потік».
Дмитро Хилюк,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом