Венеціанська комісія жорстко не вказує, яка саме система виборів має бути в Україні. Про це в ексклюзивному коментарі кореспондентові ForUm'у заявив голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

«Вони (представники Венеціанської комісії. - Ред.) говорять, що виборча система повинна бути предметом політичного консенсусу та публічного обговорення», - зокрема, сказав він. Черненко також зазначив, що у Венеціанської комісії претензії не стільки до самої системи виборів, тому що це внутрішня справа держави, скільки до самого процесу. «Тому в офіційних висновках Венеціанської комісії і немає того, що така-то система погана і її потрібно поліпшувати. Були певні висловлювання, дуже обережні, з боку представників цієї комісії на прес-конференціях, в інтерв'ю», - пояснив він.

У той же час голова КВУ підкреслив: «Рекомендації на те й рекомендації, щоб бути врахованими або ж відхиленими. Але, разом з тим, виконання або невиконання їх є критерієм ставлення до країни з боку світової спільноти».

«Це все одно, як можна не користуватися виделкою і ножем, але тоді не проситися у дорогий ресторан, тому що вас просто виженуть. Так і тут: можна не враховувати рекомендації і говорити, що вибори – це внутрішня справа країни, але тоді треба розуміти, що нас відповідно оцінять як країну, так і вибори у ній», - сказав він.

Тому Черненко вважає, що, якщо закон про вибори буде прийнятий у тому вигляді, у якому зараз пропонується, то Україну «чекають, м'яко кажучи, критичні відгуки». «Чи дослухається Рада до рекомендацій Венеціанської комісії? За деякими технічними, процедурними моментами – можливо, а з питань виборчої системи рішення вже прийнято. Якщо відмовлятися від змішаної системи, потрібно розробляти новий закон, що малоймовірно», - вважає експерт.

«Чому депутати повертаються до системи виборів, яка вже показала себе у свій час не з кращого боку? Для них це очевидно, вони пам'ятають досвід 2002 року, коли владі вдалося за допомогою мажоритарників забезпечити собі більшість у парламенті. Той же експеримент вдався і в минулому році на місцевих виборах», - сказав Черненко і додав, що ця схема виборів збільшує шанси влади перемогти на виборах.

Нагадаємо, 10 жовтня до Верховної Ради України було внесено законопроект про вибори народних депутатів. Авторами цього законопроекту виступили представники більшості.

31 жовтня секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт заявив, що парламентська Асамблея Ради Європи і Венеціанська комісія рекомендуватимуть Україні не вводити змішану систему парламентських виборів, а встановити регіональну систему з відкритими списками.

У той же день радник Президента Марина Ставнійчук попередила, що проект закону про вибори нардепів, внесений представниками більшості, містить у собі низку неконституційних положень і буде ветований Президентом, якщо його приймуть у нинішньому вигляді.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

414