Експерт-політолог, керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що угода про створення ЗВТ у рамках СНД вигідна для України. Про це він заявив в ексклюзивному коментарі кореспонденту ForUm'у
«Те, що сьогодні у неї більш сучасна договірна база на принципах СОТ з елементами та механізмами вирішення торговельних суперечок відповідає інтересам нашої країни - про це говорять практично всі експерти», - зокрема, сказав він.
Разом з тим, за словами експерта, це не означає форму якої-небудь економічної інтеграції в рамках СНД. «Це, скоріше, більш цивілізована і більш сучасна форма торгів на пострадянському просторі», - додав Фесенко.
Політолог нагадав, що договір про ЗВТ в рамках СНД було підписано ще на початку 90-х років. «Але повною мірою так і не діяв, оскільки Росія робила виключення з цього договору, не було механізму вирішення торгових суперечок. Таким чином, виходить, що документ існував, але не був ефективним», - сказав він.
Фесенко також зазначив, що Україна була одним з ініціаторів оновлення договірної бази щодо ЗВТ в рамках СНД на принципах СОТ. «Проект договору був підготовлений ще навесні. Багато хто вважає, що це ніби така ініціатива, яка з'явилася зараз, в піку Європі. Нічого подібного. Український уряд працював одночасно і над договором щодо ЗВТ з ЄС і з країнами СНД, це були паралельні процеси», - сказав він і додав:« Проект договору з СНД був підготовлений ще у травні, але тоді частина країн Співдружності відмовилася його підписувати - десь з меркантильних міркувань, як наприклад Таджикистан і Узбекистан. Ну, і була підозра, що Росія використала цей процес непідписання як інструмент тиску на Україну. Мовляв, вступайте в МЗ, тоді отримаєте і все решта». «Зараз елементи цієї тактики присутні. Мені здається, що Росія сприяла настільки несподіваному підписанню цього документа в Санкт-Петербурзі, причому виключно для того, щоб показати на контрасті - мовляв, дивіться, у відносинах з Європою в Україні виникли складності, а ми по лінії СНД якраз йдемо назустріч і значить, ми ваші справжні партнери і дружити треба з нами», - зазначив Фесенко.
Крім того, експерт пояснив, чим цей договір про ЗВТ з СНД відрізняється від договору про ЗВТ з ЄС. «Справа в тому, що договір з Євросоюзом, щодо якого зараз поки йде переговорний процес - це, по суті, форма часткової інтеграції з Європейським Союзом. Це не така звичайна зона вільної торгівлі, яка в України є з багатьма країнами світу. Це більш просунутий формат економічних відносин, коли і ми отримуємо доступ на ринки Європи (хоча і з деякими обмеженнями) і європейці виходять на наші ринки», - сказав Фесенко і додав: «У цьому сенсі для нас договір про ЗВТ з Євросоюзом - дуже важливий етап інтеграції в економічні структури ЄС. По суті, це дуже серйозний крок на шляху, якщо не вступу безпосередньо в Євросоюз, то вже життя за правилами ЄС.
Як повідомляв ForUm, 18 жовтня прем'єр-міністри країн-членів СНД у ході засідання глав урядів СНД у Санкт-Петербурзі підписали угоду про створення зони вільної торгівлі.
Лєра Нєжина,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом