Українцям необхідно більше уваги приділяти укладанню шлюбних контрактів. Таку думку, як передає кореспондент ForUm'у, під час прес-конференції на тему: «Весільна осінь в Україні: особливості сезону 2011 року» висловив адвокат Роман Кравчук.
«Почну свою промову з не зовсім юридичної фрази про те, що хорошу справу браком не називають. Я кажу так, бо як фахівець точно знаю, що, незважаючи на існуючу статистику про те, що шлюбів нібито укладається більше, ніж реєструється розлучень, останнього явища у нас з кожним роком стає все більше. У адвокатів на сьогоднішній день найскладніша категорія справ – шлюборозлучні процеси», - зокрема, сказав він.
Таку ситуацію юрист пояснює зміною поглядів українців на шкалу цінностей за останні двадцять років.
«Незважаючи на те, що Україна набула незалежність, все таки держава повністю зберегла всі атрибути, що існували при Радянському Союзі. Наприклад, новий сімейний кодекс вніс низку істотних змін, зокрема, інститут шлюбного контракту, залишивши за державою право безпосередньо регулювати всі правові питання в разі розірвання шлюбу. В даному випадку, особистісні особливості і можливості подружжя істотно обмежені. Шлюбний контракт надає їм можливість частково врегулювати між собою тільки майнові права. Щодо немайнових прав виходить, що будь-яка родина повинна слідувати за тими інструкціями, які їй встановлює держава», - зазначив експерт і підкреслив: «Насправді для людей, що вступають у шлюб, немає ніякої правової гарантії з боку держави, крім того, на належному рівні не врегульовано цілу низку правових питань і в результаті виявляється, що більшість шлюборозлучних процесів слідує саме через це».
Як альтернатива цьому, експерт запропонував державі «в більш широкому сенсі і з більшою відповідальністю поставитися до інституту шлюбного контракту».
«Укладанням шлюбних контрактів повинні займатися безпосередньо органи РАГСу. Сьогодні в українців значно змінилися погляди на шкалу цінностей, жінки стали заробляти на рівні чоловіків, тому з'явилися проблеми на побутовому і матеріальному рівні», - заявив адвокат і додав: «У парі повинні відразу визначитися, хто «ведучий», а хто «ведений» і виходити з цього при укладанні шлюбного контракту», - додав адвокат.
Відповідаючи на запитання кореспондента ForUm'у про можливість використання як зразок американських чи європейських аналогів шлюбного контракту, адвокат заявив: «Я вважаю, що оскільки ми не американці й не європейці в тому понятті, який ви вкладали в питання, я вважаю, що ми повинні спочатку виробляти в цьому відношенні свої позицію, бачення і підхід».
Разом з тим, юрист підкреслив, що обов'язковими пунктами в шлюбних контрактах мають бути: чіткий поділ майна, зокрема, нерухомості та інших матеріальних аспектів і взаємодія між батьками і дітьми у випадку розлучення.
Лєра Нєжина,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом