Українські та російські експерти не чекають ніяких сенсацій від зустрічі Президента України Віктора Януковича зі своїм російським колегою Дмитром Медведєвим, яка має відбутися завтра, 18 жовтня, в Донецьку в рамках Другого українсько-російського міжрегіонального економічного форуму. Про це, як передає кореспондент ForUm'у, було сказано в ході відеомосту Москва - Київ на тему: «Росія - Україна: нові перспективи чи повторення пройденого?».
Зокрема, український незалежний експерт з енергетичних питань Валентин Землянський зазначив, що завтра можуть бути досягнуті якісь рамкові домовленості. Крім того, за його словами, цього року може бути напрацьований новий проект газових угод, але прийнятий він може бути тільки наступного року, після того як закінчиться дія нинішнього. Експерт вважає, що в Україні дійсно архітектура внутрішнього газового ринку. «Потрібні відповіді на питання, якщо буде реструктуризація НАК і створять три компанії, яка з них чим займатиметься і за що відповідатиме, що буде в разі створення консорціуму і багато інших», - додав Землянський.
Він також зазначив, що важливим залишається питання української ГТС, і закликав російську сторону відійти від військової термінології її майбутнього. За словами експерта, якщо говорити про ветхість, то можна сперечатися довго, оскільки ГТС РФ побудована раніше від української, і в її ремонт та модернізацію вкладається не набагато більше коштів. «Можна сперечатися чия труба іржавіша. Але варто піти від такої полеміки. Потрібно думати, щоб система не навернулася, а не у кого політичних амбіцій більше», - сказав він. Землянський також не залишив без уваги і формулу ціни на газ для України, підкресливши, що вона повинна бути справедливою.
А ось експерт, керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, зокрема, зазначив, що Україна багато років «потрапляла на гачок знижок на російський газ», була ситуація, коли з кожним роком контракти України з РФ погіршувалися. Фесенко наполягає на тому, що потрібно йти від цієї практики, виходити на ринкові відносини і чітку справедливу вартість формули ціни на газ для України.
У свою чергу російські експерти традиційно відстоювали точку зору, що Україна має вигідну і справедливу ціну на газ і піднімали тему вироку екс-прем'єр-міністру України Юлії Тимошенко.
Зокрема, як заявив генеральний директор Фонду національної енергетичної безпеки РФ Костянтин Симонов: «Справедлива ціна - лірична штука... ці терміни придумали невдахи». Експерт зазначив, що вирок Тимошенко викликаний бажанням України анулювати газові контракти 2009 року. За його словами, без вирішення питання української ГТС не обійтися, зокрема, він вважає, що Україна зобов'язана допустити РФ до своєї ГТС.
Його колега Олександр Мухін, директор Центру політичної інформації РФ, сказав, що потрібно відповісти на питання, хто платитиме за ремонт української ГТС. Обговорення в Україні контрактів 2009 року російський експерт назвав рішенням внутрішньополітичних питань.
Мухін вважає, що таким способом Президент України Віктор Янукович заробляє собі підтримку електорату на Заході України.
Ще один російський експерт Євгеній Мінченко сказав, що Президент України «відчуває себе бульдозером, який вважає, що може вести війну на три фронти». Він каже, що Україна в газових переговорах стала різкішою, оскільки розраховує, що, у зв'язку з ситуацій з Туреччиною, можуть бути проблеми з «Південним потоком». Мінченко заявляє, що вирішення газових питань можливе, тільки якщо Україна знову укладе щось на зразок Харківських угод.
Вислухавши російських колег, український експерт Землянський зазначив, що вирок Тимошенко міг стати приводом для подачі позову до Стокгольмського арбітражу, але підстави для звернення до Стокгольма були і раніше.
У свою чергу Фесенко заявив, що в інтересах обох країн припинити не тільки інформаційні, а й торгові війни.
Нагадаємо, 18 жовтня в Донецьку відбудеться Другий українсько-російський міжрегіональний економічний форум, в якому візьмуть участь Президент України Віктор Янукович і Президент РФ Дмитро Медведєв.
Юлія Артамощенко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом