Голова ВРУ Володимир Литвин прогнозує, що опозиційні виборчі законопроекти не знайдуть підтримки більшості у ВРУ, а президентський законопроект про вибори розглядатиметься після висновків Венеціанської комісії. Про це, як передає кореспондент ForUm'у, він заявив на брифінгу після засідання Погоджувальної ради.
«Сьогодні в парламенті є 15 законопроектів, які в тій чи іншій мірі стосуються виборів народних депутатів», - сказав Литвин і додав: «Серед них два цілісні законопроекти і два виборчі кодекси, один з яких отримав позитивну оцінку Венеціанської комісії».
Спікер зазначив, що, згідно з Регламентом, спочатку необхідно розглянути вже зареєстровані законопроекти, а потім законопроект, який напрацьований робочою групою. «Тому на сьогодні немає законопроекту від Президента України», - пояснив Литвин.
Крім того, спікер повідомив, що у вівторок о 16.00 він запропонував до розгляду вже існуючі законопроекти. «У випадку, якщо вони не будуть підтримані, з'явиться можливість для розгляду нових законодавчих ініціатив щодо виборів», - сказав Литвин.
Відносно внесення президентського законопроекту про вибори спікер вважає, що було б краще, щоб такий документ вносили депутати. «Чому? Тому що це справа парламенту - шукати і знаходити компроміси, щоб закон, який встановлює виборче правило, знайшов підтримку або ж нейтральне сприйняття в сесійному залі», - сказав він і додав: «А ви прекрасно розумієте, що нікого і ніколи виборчий закон не влаштовуватиме, і Президент (у разі внесення ним закону. - Ред.) буде втягнутий у внутрішньо парламентські розборки ». «А по-друге, ви прекрасно розумієте, що в Україні вибори - це більше, ніж вибори, і вони будуть уважно проаналізовані з боку європейського співтовариства», - додав він. Литвин також не виключає критичних оцінок з виборчим законом. «Тому що деякі висновки Венеціанської комісії, які вже нам відомі, в робочому порядку не узгоджуються з Конституцією України. І ви прекрасно розумієте, що під вибори Конституцію ніхто не змінюватиме. Тому питання виборів - це питання діалогу, компромісу», - заявив спікер. Він переконаний, що Президент гарантуватиме прийняття прозорого рішення. «Тим більше, що ви розумієте, що часових рамок для зміни виборчого законодавства не існує - ні рік, ні 240 днів, ні 45 днів. Тому в цій справі (зміні виборчого законодавства. - Ред.) потрібно дотримуватися принципу «поспішати повільно». Цей закон потрібно прийняти цього року, щоб були зрозумілі правила гри для всіх, і не тільки в Україні».
Відповідаючи на запитання журналістів, чи має намір провладна більшість у парламенті не допустити прийняття опозиційних виборчих законопроектів для того, щоб потім прийняти законопроект міністра юстиції Олександра Лавриновича, Литвин сказав: «Мова йде про те, щоб розглянути ці законопроекти (опозиційні - Ред.), і якщо не буде підтриманий жоден, то буде розчищено законодавче поле (для законопроекту Лавриновича. - Ред.). В іншому випадку ми змагатимемося в красномовстві, а зрушень не буде».
На запитання, чи будуть завтра відхилені опозиційні законопроекти, щоб дати дорогу президентському проекту закону, спікер зазначив: «Усе залежатиме від того, коли буде офіційний висновок Венеціанської комісії. На сьогоднішній день його немає. Є тільки напрацювання, які, очевидно, суттєво не відрізнятимуться від офіційних рекомендацій. Коли вони прийдуть, вони будуть проаналізовані, і після того законопроект буде переданий до ВРУ».
«Я думаю, що після того, як завтра ВРУ визначиться щодо цих (опозиційних законопроектів. - Ред.), потрібно буде провести декілька засідань Погоджувальної ради за участю керівників фракцій, щоб почути їхню думку», - зокрема, сказав спікер.
Також Литвин додав, що опозиційні законопроекти не отримають підтримки більшості. «Я, очевидно, демонстрував би лукавство, якби сказав, що один із цих законопроектів буде прийнятий за основу», - зазначив він.
Те ж саме, за словами Литвина, стосується змін, пропонованих до існуючого виборчого законодавства опозицією. «Як ми можемо мати зміни до виборчого законодавства, тоді не існуватиме такого законодавства?», - сказав він.
Як повідомляв ForUm, 11 квітня міністр юстиції Олександр Лавринович представив законопроект «Про вибори народних депутатів України».
13 вересня Міністерство юстиції отримало попередній неофіційний висновок Венеціанської комісії щодо проекту Закону «Про вибори народних депутатів України».
27 вересня голова робочої групи з удосконалення виборчого законодавства, міністр юстиції України Олександр Лавринович висловив сподівання, що новий закон про вибори народних депутатів парламент прийме за рік до виборчої кампанії.
28 вересня Європейський Союз закликав Україну дочекатися остаточного спільного висновку Венеціанської комісії та Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ) щодо законопроекту про вибори народних депутатів.
Дмитро Хилюк,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом