Сполучені Штати домовилися з Україною, що виділять їй більше 60 млн доларів на ліквідацію високозбагаченого урану і будівництво дослідної ядерної установки. Про це йдеться у повідомленні Державного департаменту США.
26 вересня у Нью-Йорку (США) державний секретар США Гілларі Клінтон та міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко підписали меморандум про взаєморозуміння у ядерному співробітництві безпеки.
Згідно з документом, Україна зобов'язується до березня 2012 року, до наступного саміту з ядерної безпеки, позбутися всіх своїх запасів високозбагаченого урану.
США, у свою чергу, зобов'язуються надати Україні фінансову і технічну допомогу, щоб сприяти ліквідації високозбагаченого урану і модернізації українських цивільних ядерних дослідницьких об'єктів, повідомляють «Українські новини».
Зокрема, США сприятимуть перетворенню цих об'єктів для роботи з більш безпечним низькозбагаченим ураном і будівництву в Україні сучасної дослідницької ядерної установки «Джерело нейтронів».
Передбачається, що зазначена установка вироблятиме понад 50 різних медичних ізотопів для лікування раку та інших захворювань.
Узгодження всіх етапів будівництва установки очікується до березня 2012 року, а повне введення її в експлуатацію – до 2014 року.
Нагадаємо, президент США Барак Обама має намір зустрітися з Президентом Віктором Януковичем під час саміту з питань ядерної безпеки, який відбудеться у березні 2012 року у Сеулі (Південна Корея).
12 квітня 2010 під час візиту до США Янукович заявив про намір України позбутися високозбагаченого урану за технічної та фінансової допомоги США.
У квітні 2011 року Україна задекларувала намір у 2010 році вивезти 106 кг високозбагаченого урану, а весь високозбагачений уран – до квітня 2012 року.
Будівництво дослідної ядерної установки «Джерело нейтронів, засноване на підкритичній збірці, кероване лінійним прискорювачем електронів» планується на території Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» (Харків).
Очікується, що реалізація цього проекту надасть у майбутньому велику науково-технічну підтримку українській атомній промисловості, медичних досліджень, а також у підготовці фахівців у галузі використання ядерної енергії.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом