Напередодні візиту Президента України Віктора Януковича до Москви українські та російські експерти і політологи у ході відеомосту Москва-Київ на тему: «Осіння пора компромісів. З чим їде до Москви Віктор Янукович?» обговорили питання, чи вдасться Україні домогтися змін умов поставок російського газу.
Зокрема, директор філії Інституту країн СНД в Україні Володимир Корнілов зазначив: «Президент України повезе у Москву більш конкретні та чіткі формулювання. Вони будуть стосуватися не тільки газу».
Експерт висловив припущення, що Янукович запропонує російській стороні будувати газопровід «Південний потік» через територію України за умови, що цей газопровід буде контролювати «Газпром». У той же час Корнілов упевнений, що Україна і Росія приречені знайти компроміс. «І він буде знайдений», - додав він.
У свою чергу, російський експерт, генеральний директор Фонду національної енергетичної безпеки Костянтин Симонов вважає, що пропозиція будувати «Південний потік» через Україну невигідна для Росії. Він допускає, що на переговорах йтиметься про створення газового консорціуму, 50% якого буде у власності Росії, 25% – України, ще 25% буде володіти якась європейська країна, наприклад, Німеччина.
У той же час позаштатний радник Президента України Дмитро Видрін вважає, що головним завданням газових переговорів має стати «вилучення політичної складової». «У питаннях газу багато політики, і вона забиває всі прагматичні речі. З російського газу потрібно вилучити політичні домішки», - зазначив він.
Видрін вважає, щоб політика не впливала на українсько-російські газові угоди, необхідна диверсифікація ринку транзиту та продажу газу. Крім того, радник Президента не погодився з думкою російського експерта Костянтина Симонова про те, що ідея прокласти газопровід «Південний потік» територією України належить Україні. Видрін нагадав російській стороні, що ще за часів президента Леоніда Кучми росіяни пропонували побудувати «Південний потік» через територію України.
У свою чергу, російський експерт, заступник директора Інституту країн СНД Володимир Жарихін заявив, що політичну складову у газових відносинах привносить українська сторона. На доказ своєї тези він навів приклад, що між Росією і Польщею більше політичних проблем, ніж між Україною і Росією, але газові переговори між цими країнами «проходять у тиші». «І сторони не нагнітають навколо них політики», - сказав він.
У той же час український експерт, член наглядової ради Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук вважає, що Росія для досягнення політичних цілей може піти на економічні збитки. Зокрема, він запропонував пустити частину газу, який проходить на сьогоднішній день із української ГТС, по «Північному потоку».
Говорячи про майбутні переговори Президента України у Москві, Корольчук зазначив: «Я не думаю, що буде запропоновано щось нове. Ймовірно, йтиметься про створення консорціуму за участю європейських країн».
Також експерт заявив, що українська і російська позиції у конфлікті щодо газового питання зараз рівні. Тому Корольчук не виключив, що Україна може досягти успіху, якщо звернеться у міжнародний арбітраж з приводу газових контрактів.
У свою чергу російський політолог, директор Центру політичної інформації Олексій Мухін вважає, що візит Президента України до Москви має на меті привернути увагу Європейського союзу на газові переговори між Україною і Росією.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом