Українаможе і повинна стати лідером «Східного партнерства» як «міст», який би зблизив ЄС з країнами Східної Європи та Південного Кавказу. Про це в ексклюзивному коментарі кореспонденту ForUm'у заявив Надзвичайний і Повноважний Посол України Андрій Веселовський під час круглого столу «Ініціатива ЄС «Східне партнерство»: перспективи ефективної реалізації та можливості для України».

Він, зокрема, нагадав, що ідея «Східного партнерства» виникла «із не дуже вдалого досвіду створення ГУАМ». «Однією із помилок, як і у випадку з ГУАМ, можна вважати особливий акцент на питаннях колективної безпеки у рамках «Східного партнерства», які сьогодні пропонують зробити деякі українські фахівці», - сказав Веселовський і додав: «Треба пам'ятати, що особливий акцент на цьому питанні веде до знищення «Східного партнерства» як такого. Подібну співпрацю треба налагоджувати безпосередньо з ЄС, а не з його «дочірніми підприємствами».

У той же час Посол зазначає, що робота з Брюсселем по цій лінії регулярно провалюється. Він навів приклад участі України в операціях у Центральній Африці, Косово і т.п. «Україна була запрошена до участі такої, але у жодному випадку не змогла вчасно прийняти остаточне рішення», - додав він.

Крім того, Веселовський вважає, що на сьогоднішній день постановка питання про членство України в ЄС некорисна, бо не має під собою реальних підстав.

Що стосується питання асоціації з ЄС, то, на думку Посла, потрібно враховувати, що такі країни, як Італія та Іспанія, виступають різко проти зближення ЄС з Україною.

Як повідомляв ForUm, 23 серпня Президент України Віктор Янукович заявив, що вже цього року Україна завершить переговори з Європейським союзом про політичну асоціацію та створення зони вільної торгівлі.

Україна і ЄС у 2007 р. почали переговори щодо угоди про асоціацію. На початку 2008 року сторони почали переговори стосовно угоди про зону вільної торгівлі, яка має стати частиною угоди про асоціацію. Україна і ЄС неодноразово заявляли про намір до кінця 2011 р. підготувати остаточний варіант угоди про ЗВТ.

22 листопада 2010 України та ЄС домовилися про план дій, які Україна повинна виконати для запровадження безвізового режиму короткострокових поїздок для своїх громадян. У листопаді за результатами 14 саміту «Україна - ЄС» у Брюсселі сторони висловили надію на завершення переговорів щодо угоди про асоціацію та створення зони вільної торгівлі у 2011 році.

У грудні на саміті «Україна-ЄС» Київ сподівається підписати угоду про асоціацію з ЄС.

Також нагадаємо, що програма ЄС «Східне партнерство» була заснована у травні 2009 року. Ця програма спрямована на зміцнення відносин ЄС зі східними країнами-сусідами. У «Східному партнерстві» беруть участь Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова та Україна.

Черговий саміт «Східного партнерства» відбудеться 29 вересня у Варшаві.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

461