Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич вважає, що заява прес-секретаря прем'єр-міністра Миколи Азарова про демонтаж газотранспортної системи України демонструє спроби української влади посилити тиск на «Газпром». Про це він заявив у коментарі кореспонденту ForUm'у.

«Вона більше пропагандистськи-емоційна, ніж обґрунтована. Ніхто нічого не руйнуватиме. Єдине, що у цій війні ми побачимо ще багато всяких заяв і звинувачень з обох сторін, однак проблема від цього не зникне», - підкреслив експерт.

На його думку, Україна хоче отримати певну гарантію від «Газпрому» щодо обсягів прокачування транзитного газу, адже ці показники безпосередньо впливають на фінансовий стан «Нафтогазу».

«Вони настільки важливі, що прописуються щорічно у держбюджеті. Наприклад, на наступний рік передбачається прокачування 110 млрд. кубічних метрів газу в Європу. Наскільки реалістична ця цифра у 110 млрд., знає міністр палива та енергетики Юрій Бойко. Я ж думаю, що наступного року транзит буде меншим, ніж у цьому, що призведе до недофінансування «Нафтогазу». Але у будь-якому разі наша ГТС буде затребувана як мінімум десять років. І навіть якщо відкриють «Південний потік», потреба у ній не відпаде», - сказав Марунич.

Коментуючи заяву прес-секретаря Азарова, експерт зазначив, що вона зроблена не особисто прем'єром, а його прес-секретарем. «Це, по-моєму, вперше, коли такі важливі заяви озвучує не сам державний чиновник. Відповідно, сказане навряд чи призведе до позитивних зрушень у переговорах України і РФ. Також не думаю, що ця інформація була адресована європейським споживачам російського газу. Сьогодні ЄС зайняв позицію спостерігача. Нам не варто розраховувати на тиск Євросоюзу на «Газпром», - додав він.

За його словами, ЄС будуть демонструвати підтримку різним альтернативним «газпромівським» проектам транспортування газу. «Якщо трапиться щось серйозне, то провину порівну розділять Україна і Росія. Європа не шукатиме хороших і поганих у такому конфлікті», - підкреслив Марунич.

Крім того, він вважає, що обмін колкостями між українськими і російськими чиновниками – це, як перед боксерським поєдинком: спортсмени погрожують відірвати голову супернику, а потім ведуть бій за всіма правилами.

Нагадаємо, 14 вересня прес-секретар прем'єр-міністра України Віталій Лук'яненко, коментуючи позицію України у зв'язку з початком запуску газопроводу «Північний потік», заявив, що Україна хоче ясності від Росії і Європейського союзу про перспективи використання газотранспортної системи.

Лук'яненко зазначив, що якщо Росія має намір відмовитися від використання України як транзитера газу до Європи, то для України утримання ГТС є нерентабельним, і її доведеться демонтувати, щоб «не витрачатися на утримання».

16 вересня Президент України Віктор Янукович запропонував замість будівництва газопроводу «Південний потік» по дну Чорного моря побудувати газопровід по території півдня України.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

397