Прийняття закону, згідно з яким розширюються права Збройних Сил України (ЗСУ) на застосування зброї у мирний час, продиктовано необхідністю виконання міжнародних конвенцій про співробітництво у боротьбі з тероризмом і піратством. Про це пише «Комерсант-Україна» з посиланням на Міністерство оборони України. Видання нагадує, що за останні три роки Україна стикалася з піратством приблизно десять разів. Найгучнішим стало захоплення біля берегів Кенії грецького суховантажу Faina з 17 українцями на борту у вересні 2008 року. Судно звільнили у лютому 2009 року після виплати $3,2 млн.

Усвідомивши ступінь загрози, яка йде з моря, Україна навіть планувала участь у спеціальній міжнародній операції Євросоюзу у боротьбі з сомалійськими піратами під кодовою назвою «Аталанта». У Міністерстві оборони оцінювали вартість відправлення українського військового корабля у район Аденської затоки у 20 млн.грн. Але необхідні кошти так і не були виділені.

Співрозмовник агентства у Міноборони розповів, що зараз всього один український офіцер Військово-морських сил бере участь у цій операції. «Більшою мірою Україна бере участь у середземноморській операції НАТО «Активні зусилля» у боротьбі з нелегальною міграцією, незаконними перевезеннями зброї і наркотиків. Раз на рік туди виходить один наш корабель», - уточнили у Міноборони.

У прикордонній службі здивувалися новим обов'язкам ЗСУ. «Допомога в охороні державних кордонів з боку військових нам може знадобитися тільки у разі військових дій, а контроль на морських територіях України наші офіцери і так здійснюють успішно, тому що укомплектовані набагато краще, ніж Військово-морський флот», - зауважив прес-секретар ДПС Андрій Кучеров. Новий закон схвалили у комітеті Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони. За словами голови цього комітету Анатолія Гриценка, «закон розв'яже руки нашим військовим і дозволить їм застосовувати зброю у ході антитерористичних операцій». «Внесені зміни дають право використовувати ЗСУ при оперативній локалізації таких загроз. Але мова не йде про залучення ЗСУ до вирішення антидемократичних завдань, наприклад, до розгону масових заходів», - заявив Гриценко.

Нагадаємо, 6 вересня Верховна Рада Україна прийняла закон, що розширює права Збройних Сил України на застосування зброї у мирний час. Військовим тепер дозволяється використовувати зброю у боротьбі з терористами, піратами і контрабандистами.

Згідно з документом, ЗСУ тепер уповноважені забезпечувати виконання режиму воєнного та надзвичайного стану в країні, боротися з тероризмом і піратством, сприяти охороні держкордону. В усіх цих випадках допускається застосування зброї. Військові також зможуть протистояти незаконному перевезенню зброї та наркотиків у відкритому морі, надавати допомогу іншим державам і брати участь у міжнародних антитерористичних операціях. У даний час ці функції розподіляються між МВС, СБУ та Державною прикордонною службою (ДПС).

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

444