Українцям за кордоном все складніше зберегти свою ідентичність: Росія реалізує активну політику, спрямовану на асиміляцію українців, при цьому в Україні досі відсутня державна політика щодо закордонних співвітчизників. Про це заявив президент Європейської асоціації українців Олексій Толкачов.

«Законодавство Росії розглядає як співвітчизників всіх людей, які народилися на території колишнього СРСР. Українців за кордоном вони вважають співвітчизниками росіян. Росія реалізує активну політику - проводить концерти, організовує ігри, конкурси, культурні заходи та дозвілля. На це Москва виділяє величезні кошти», - зазначив Толкачов, повідомляє «УНІАН».

При цьому він констатував, що «для Української держави закордонні українці - це тягар, а не можливості і потенціал».

«Чиновники не знають, що робити з закордонними українцями, яку політику реалізувати, як будувати свої відносини з діаспорою. Хоча для будь-якої ефективної держави зарубіжні співвітчизники - це інструмент міжнародного впливу, формування іміджу, просування своєї культури», - вважає Толкачов.

Він підкреслив, що сьогодні в Україні немає не тільки чіткого бачення державної політики щодо діаспор, а й грошей на її реалізацію.

«Немає механізмів правового і соціального захисту закордонних співвітчизників. Особливо беззахисне становище у наших нелегалів, які подалися за кордон на заробітки. Уявіть собі, мільйони українців за кордоном не мають можливості голосувати на виборах тільки тому, що вони - нелегали», - зазначив президент Європейської асоціації українців.

На думку Толкачова, політика щодо українців за кордоном повинна бути якнайшвидше закріплена на законодавчому рівні, а її фінансування повинне проходити окремим рядком державного бюджету.

Говорячи стосовно проблем українських діаспор, він заявив, що українцям за кордоном дійсно нелегко зберегти свою ідентичність.

«Сьогодні про згуртованість українців за кордоном не йдеться. На жаль, серед українців домінує роз'єднаність і споживацьке ставлення. Рідше зустрічаються співробітництво, самовідданість, схильність до національної солідарності. Це, звичайно, сприяє або асиміляції українців, або їхній русифікації», - зазначив Толкачов.

За його словами, українська преса у Європі видається тільки силами нечисленних ентузіастів. «Українських клубів, курсів української мови, місць спілкування - всього цього практично немає, або вони виживають із останніх сил», - додав Толкачов.

При цьому він звернув увагу на можливості української діаспори у столиці Євросоюзу - Брюсселі. «Саме тут, у Брюсселі, відкриваються потужні можливості лобіювання українських інтересів представниками діаспори, вибудовування двосторонніх українсько-європейських бізнес-проектів, популяризації та просування культури», - резюмував Толкачов.

Як повідомляв ForUm, 17 серпня Президент України Віктор Янукович визначив як невідкладний для позачергового розгляду Верховною Радою України проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо закордонних українців».

За даними Світового банку на 2010 рік, за кордоном проживають 6,6 млн. українців (майже 15% від загальної кількості нинішнього населення країни). Україна займає 5-е місце у світі серед країн з найбільшою кількістю емігрантів. За кількістю емігрантів Україна поступається тільки Мексиці (11,9 млн.), Індії (11,4 млн.), Росії і Китаю (11,1 і 8,3 млн. відповідно).

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

732