Верховна Рада Україна прийняла у першому читанні проект Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Як передає кореспондент УНІАН, за це рішення проголосували 245 із 381 народного депутата, зареєстрованого у сесійній залі.
«За» голосували 187 народних депутатів із фракції Партії регіонів, 13 із фракції НУ-НС, 15 із групи «Реформи за майбутнє», 20 із фракції Народної партії та 10 позафракційних. Не голосували у повному складі фракції «БЮТ-Батьківщина» та КПУ.
Законопроектом визначаються параметри функціонування ІІ рівня (накопичувального) пенсійної системи. Перелік страхових внесків до накопичувального пенсійного фонду пропонується ввести, починаючи з року, у якому буде забезпечена бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду (ПФ). Передбачається, що другий рівень буде заснований на таких параметрах: учасниками цієї системи будуть особи, яким на дату введення системи виповнилося не більше 35 років, розмір страхового внеску становитиме 2% з подальшим його щорічним підвищенням на 1% до досягнення 7%; адміністрування страхових внесків накопичувальної системи буде здійснювати ПФ.
Через 2 роки після початку сплати страхових внесків за накопичувальною системою її учасники матимуть право обрати недержавні пенсійні фонди для накопичення пенсійних коштів.
Відповідно до пояснювальної записки до документа, пропонується також обмежити максимальний розмір пенсії на рівні 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність (з 1 квітня 2011 року - 7,64 тис. грн.), з поширенням цього обмеження на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності законопроекту; зменшити розмір пенсії з 90 до 80% зарплати держслужбовців; виплату дострокової (за півтора року) пенсії держслужбовцям, депутатам, прокурорам, суддям проводити лише для непрацюючих пенсіонерів; обмежити заробіток для призначення пенсії народним депутатам, суддям, прокурорам, військовослужбовцям сумою заробітної плати, на яку нараховується єдиний соцвнесок, як для інших категорій пенсіонерів.
Крім того, законопроектом передбачається підвищити пенсійний вік для чоловіків-держслужбовців до 62 років, починаючи з 2013 року, поступово протягом 4 років; цей вік буде граничним, інститут продовження перебування на держслужбі буде скасовано. Також передбачено призначення дострокових пенсій народним депутатам, у разі завершення їхніх депутатських повноважень, не за два роки до досягнення пенсійного віку, а за півтора, повідомляє «УНІАН».
Передбачається поступово, протягом 10 років, збільшити необхідну вислугу для призначення пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам з 20 до 25 років, запровадивши при цьому її календарне числення.
Для зацікавленості осіб у більш тривалому трудовому житті передбачається:
спростити механізм збільшення розміру пенсії за вибором особи при відстрочці терміну виходу на пенсію, у межах перших 5 років підвищувати пенсії на 0,5% за кожен місяць більш пізнього виходу на пенсію, у разі роботи понад 5 років - збільшувати на 0,75% при виході на пенсію. При цьому при досягненні пенсійного віку від особи не буде потрібно звернення до пенсійного органу про відстрочку призначення пенсії.
Пропонується також підвищити мінімально необхідний страховий стаж для отримання пенсії за віком з 5 до 15 років, а для новопризначених пенсій підвищити нормативну тривалість страхового стажу для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі для жінок з 20 до 30 років і для чоловіків з 25 до 35 років.
Уряд, як і у попередньому варіанті законопроекту, продовжує наполягати на підвищенні пенсійного віку для жінок. Зокрема, пенсійний вік для жінок, які отримують пенсію, відповідно до загального закону, буде підвищено з 55 до 60 років, починаючи з 1 вересня 2011 року, з поступовим збільшенням його на 6 місяців щороку протягом 10 років. Вік для жінок для отримання державної соцдопомоги буде підвищений з 58 до 63 років.
Законопроектом передбачені компенсатори у зв'язку з підвищенням пенсійного віку для жінок: за кожні півроку більш пізнього виходу на пенсію жінка отримає збільшену на 2,5% пенсію (за 5 років відстрочки пенсія збільшиться на 25%);
Протягом 3 років пропонується надати можливість добровільного виходу на пенсію непрацюючим жінкам після досягнення 55 років.
Нагадаємо, 1 червня голова Верховної Ради України Володимир Литвин повідомив, що до Верховної Ради України надійшов доопрацьований проект закону щодо пенсійної реформи.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом