Верховна Рада України прийняла у першому читанні проект закону «Про благодійництво та благодійні організації». За дане рішення проголосували 238 із 383 народних депутатів України, зареєстрованих у сесійній залі.

Законопроект визначає загальні принципи благодійної діяльності на території України, умови утворення, діяльності та припинення благодійних організацій, а також форми державної підтримки благодійної діяльності.

У ньому міститься визначення, що цілями благодійної діяльності є: сприяння визнанню, здійсненню або захисту прав, свобод і законних інтересів бенефіціарів (одержувачів благодійної допомоги) у сферах: освіти; охорони здоров'я; охорони природного навколишнього середовища; запобігання природних і техногенних катастроф та ліквідації їх наслідків , допомоги постраждалим від катастроф, збройних конфліктів і нещасних випадків, а також особам у кризових ситуаціях; опіки та піклування, законного представництва та правової допомоги; соціального забезпечення та соціальних послуг; культури і мистецтва, охорони культурно-історичної спадщини; науки і наукових досліджень; аматорського спорту і фізичної культури; прав людини і громадянина та основоположних свобод; розвитку територіальних громад; розвитку міжнародного співробітництва України.

У законопроекті наголошується, що суб'єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які створені та діють відповідно до цього закону, а також інші благодійники та бенефіціари благодійної діяльності.

Обмеження щодо політичних партій та їх об'єднань, зареєстрованих кандидатів на виборні посади в органах державної влади та органах місцевого самоврядування як суб'єктів благодійної діяльності визначаються законами України, повідомляє «УНІАН».

Законопроектом передбачено, що благодійники, спільно чи індивідуально, можуть здійснювати благодійну діяльність на підставі добровільного вибору одного чи кількох її видів: безкоштовна передача у власність майна, коштів, а також безкоштовна поступка майнових прав; безкоштовна передача права користування та інших речових прав на майно і майнових прав; безкоштовна передача бенефіціарам доходів від майна і майнових прав; безкоштовне надання послуг; благодійна спільна діяльність та інші контракти (договори) про благодійну діяльність; публічний збір благодійних пожертвувань; управління ендаументом; спадщину, заповідальні відмови і спадкові договори для благодійної діяльності.

Відповідно до законопроекту, благодійним пожертвуванням визнається безкоштовна передача бенефіціарам у власність речей, коштів, іншого майна, майнових прав благодійником для досягнення цілей благодійної діяльності, визначених правових дією благодійника.

У проекті закону передбачено, що особи, які перебувають на публічній службі, а також особи, які діють від імені осіб, які перебувають на публічній службі, не мають права здійснювати публічний збір благодійних пожертвувань. Забороняється публічний збір благодійних пожертв на цілі, не визнані законами України в якості благодійних або які порушують права третіх осіб. Забороняється публічний збір благодійних пожертвувань у формі підакцизних товарів. Порядок проведення благодійних лотерей встановлює Міністерство фінансів України.

Крім того, пропонується встановити, що волонтерською (благодійною) діяльністю є добровільне та особисте надання безкоштовних послуг бенефіціарам фізичними особами, спільно чи індивідуально, відповідно до Цивільного кодексу України. Волонтерською діяльністю не є альтернативна або безкоштовна публічна служба, громадські роботи, або надання безкоштовних послуг з виконання сімейних обов'язків чи обов'язків законного представника.

Меценатською діяльністю визнається добровільне надання благодійниками коштів, іншого майна та майнових прав, спільно чи індивідуально, для захисту, збереження, придбання, відновлення, дослідження або вдосконалення творів чи інших предметів, що становлять історичну, культурну або іншу суспільну цінність, визначену законодавством України, за умови забезпечення публічного доступу до таких творів або інших предметів.

Також в законопроекті вказується, що метою благодійних організацій не може бути отримання та розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних осіб, а також працівників таких організацій.

Іноземці, які є учасниками міжнародних благодійних програм, волонтерської діяльності або надання гуманітарної допомоги на території України, мають право на першочергове візове обслуговування та надання дозволів на проживання, а також дозволів на працевлаштування у випадках, визначених законодавством України.

Даним законопроектом передбачається, що Національний банк України повинен встановити порядок спрощеного валютного регулювання благодійних пожертв на лікування осіб з тяжкими хворобами протягом шести місяців з дати набрання чинності цього законопроекту.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1472