Президент підписав закон про публічн у інформацію, який має істотно полегшити спілкування з владою як журналістів, так і простих громадян. Він набуде чинності у травні, пише «Сьогодні».

Одне із головних нововведень – чиновники повинні реагувати на запити швидше. Раніше тільки на роздуми їм відводилося 10 днів, плюс місяць на відповідь, тепер у бюрократів є лише 5 днів. «Якщо за п'ять днів чиновник не дав відповіді по суті, то він зобов'язаний чітко пояснити, у чому проблема. Якщо, наприклад, він говорить, що дуже зайнятий, це привід подавати на нього до суду», - говорить народний депутат від НУНС, один із авторів закону, Юрій Стець. Щоправда, притягти до відповідальності чиновника за невиконання закону буде дуже тяжко – це можливо тільки через суд, виграти який буде вельми непросто. Тепер закон зобов'язує органи влади публікувати всі нормативно-правові акти. Раніше, наприклад, Кабмін часто закривав багато своїх постанов грифом «для службового користування». До того ж акти повинні публікуватися ще й на сторінці органу влади в Інтернеті. «Але обмеження все одно будуть – на документи, які містять конфіденційні відомості, державну таємницю. Однак їх буде небагато», - коментує Юрій Стець.

Але тепер буде складніше писати про особисте життя віпів – відомості про сімейне життя, здоров'я, віросповідання. Така інформація не може публікуватися без згоди особи, якої вона стосується. «Це логічно, не можна писати, скажімо, про мої хвороби, це особисте», - каже Стець. Як раніше розповідала нам інший співавтор закону, нардеп ПР Олена Бондаренко, якщо журналіст дізнався, що депутат б'є свою дружину, він може написати про це, лише якщо про це заявила сама дружина. «У той же час для журналістів все одно залишається можливість писати про особисте життя, якщо ця інформація є суспільно значимою», - говорить Бондаренко. До речі, тепер чиновники мають право вимагати у суді лише спростування недостовірної інформації про себе, а не відшкодування моральних збитків.

Чиновника можуть звільнити за відмову надати інформацію, а запит можна подавати і усно .

У разі звернення за інформацією державні органи зобов'язані дати відповідь за 5 днів. Якщо потрібно обробити великий масив і інформації, відповідь дається на протязі 20 днів. Якщо запит стосується аварій, катастроф, життя і здоров'я населення, відповідь дається за 48 годин. Запит може подаватися як письмово, так і усно – на вибір журналіста чи громадянина. Письмовий запит подається у вільній формі.

Якщо чиновник не надав інформацію вчасно або не надав її зовсім, з нього можна стягнути штраф до 800 грн., також він може бути звільнений. Якщо чиновник відмовив в інформації, яка може розкрити корупційні діяння, йому загрожує кримінальна відповідальність.

Тепер органи влади зобов'язані публікувати всі нормативно-правові акти (наприклад, про використання бюджетних коштів), за винятком тих, які містять державну таємницю.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

547