Учора в Києві Міжнародним Фондом «Єдиний світ» спільно з Інститутом економічних досліджень був проведений «круглий стіл» «Інтеграційний процес України-ЄС: економічні та політичні підсумки 2010 року, визначення майбутніх кроків».
 
 
У заході взяли участь: голова правління МФ «Єдиний світ» Едуард Прутнік, голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський, член правління МФ «Єдиний світ», доктор економічних наук, професор Олексій Плотніков, заступник міністра економіки і фінансів України Валерій П'ятницький , заступник міністра юстиції України Павло Климкін, перший заступник директора Державного департаменту з питань адаптації законодавства Мін'юсту України Тарас Качка та інші провідні експерти, чиновники і політики України.
 

Основною метою зустрічі учасники визначили обговорення важливих досягнень і проблем співпраці між Україною та ЄС у 2010 році, щоб оцінити перспективи розвитку інтеграційного процесу Україна-ЄС наступного року. Домінантними темами обговорення стали питання політичної й економічної співпраці, внутрішньополітичні процеси, що впливають на подальший розвиток відносин між Україною і Євросоюзом. У процесі діалогу були розглянуті економічні аспекти та проблеми законодавчої адаптації в контексті переговорів між Україною та ЄС про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ), яка є невід'ємною складовою майбутньої Угоди про асоціацію; була зроблена спроба неупереджено оцінити позитивні та негативні наслідки для економіки України від створення ЗВТ, а також визначити необхідні політичні та законодавчі кроки в напрямку реалізації євроінтеграційного курсу України. Учасники також обмінялися думками про політико-правові аспекти європейської інтеграції, перспективи та бар'єри на шляху майбутньої імплементації Плану дій щодо візової лібералізації України-ЄС. Особливо жваве обговорення викликали питання співвідношення цивілізаційного, політико-дипломатичного, соціокультурного та економічного вимірів «Європейського вибору» України, який залишається незмінним пріоритетом державного розвитку.

Як розповів ForUm'y голова правління МФ «Єдиний світ» Едуард Прутнік, нинішній «круглий стіл», як і численні аналогічні заходи, підтримувані Фондом, сприяє інтеграції нашої держави у світове співтовариство та пошуку Україною свого гідного місця в сучасному глобалізованому світі.
 


За його словами, рік, що минає, став для України «без перебільшення поворотним». «Нова влада внесла суттєві корективи в зовнішньополітичну стратегію держави. Законодавчо був закріплений позаблоковий статус нашої держави і це, на мій погляд, безумовний позитив. Крім того, при збереженні стратегічного курсу на євроінтеграцію, почався процес диверсифікації зовнішньополітичних пріоритетів держави, який дозволив збалансувати відносини з Росією, а також відновити діалог з іншими провідними центрами політичного впливу й економічного розвитку», - зокрема, сказав він.

Прутнік також наголосив, що всі ці процеси в цілому створили «насичену матрицю, в якій і відбувалася взаємодія між ЄС та Україною».
 

«Рік, що минає, ознаменований досить високою динамікою політичного діалогу між офіційним Києвом і Брюсселем. За цей рік нам вдалося суттєво просунутися в переговорах і досягти згоди щодо більшості розділів угоди про асоціацію, зокрема, це стосується політичного діалогу, юстиції, свободи та безпеки, а також секторальної та економічної співпраці. Проте перед нами ще чимало завдань», - сказав він і пояснив:«Центральною темою діалогу в найближчій перспективі стане остаточне узгодження договору про зону вільної торгівлі; а також вимагає відповіді основне питання української євроінтеграції - перспектива членства України в ЄС. На це питання має відповісти саме Євросоюз».

Відносний спокій і стабільність року, що минає, також відзначив народний депутат України, доктор економічних наук, професор Олексій Плотніков, який виділив серед іншого «нормалізацію деяких процесів, що зуміли зробити більш зрозумілими як для України, так і для ЄС багато речей».
 


«Нова влада в Україні стала більш прогнозованою для ЄС, завдяки чому сьогодні у нас спостерігається певний спокій в економічних і політичних відносинах. І якщо говорити про вектори, які відстоює нова українська влада, стане зрозуміло, що 2010 рік у цьому плані в повній мірі можна вважати роком визначеності», - сказав політик і додав:« Як приклад можна назвати переговори щодо зони вільної торгівлі, і такі суто політичні речі, як декларації ПАРЄ, прийняті в жовтні і листопаді. Така прогнозованість дозволяє планувати якісь кроки і для України і з точки зору ЄС планувати, яким буде майбутнє України у плані відносин з ЄС». Відповідаючи на запитання журналістів, якими він бачить відносини України та Євросоюзу в майбутньому році, Плотніков заявив: «Я дуже сподіваюся на прогрес у питаннях безвізового режиму, оскільки в контексті Євро-2012 це було б дуже доречно, дуже сподіваюся, що угода про асоціацію придбає якісь конкретні риси, і ми зможемо побачити перспективу свого членства в ЄС. Також сподіваюся на відчутний прогрес у питаннях зони вільної торгівлі».

Заступник міністра економіки і фінансів України Валерій П'ятницький, у свою чергу, поінформував ForUm про надзвичайну важливість наступного року для розвитку України та ЄС, оскільки саме в цей період українською стороною планується вихід «на завершальний етап переговорного процесу».
 


«Я займаюся угодою про вільну торгівлю і думаю, що самі виклики знаходяться не в переговорному процесі як такому, а в тих реформах, які необхідно проводити в Україні. Цілу низку реформ розпочато, і, можливо, вони не носять глобальний характер, як податкова реформа, але реформування інституційне та законодавче, що стосується технічного регулювання, санітарного, питання вдосконалення митних процедур є надзвичайно важливими з точки зору вільної торгівлі. Якщо ми говоримо про послуги, то тут зазвичай ще більш широкий спектр, оскільки для забезпечення досить вільного руху фінансових, телекомунікаційних послуг, в кожній сфері необхідно проводити свої зміни та вдосконалення і вирівнювання українського законодавства з європейським», - зазначив чиновник.

Разом з тим, він відмовився визначити конкретні дати щодо приєднання України до зони вільної торгівлі з Євросоюзом. «Ми говоримо про зміст угоди, а не про часові рамки. Що означає ця угода? Це багатоетапний процес її імплементації. Дуже часто нас запитують, чи передбачені там перехідні періоди? Передбачаються перехідні періоди. Багато з тих завдань, які стоять в цій угоді, не можуть бути реалізовані впродовж півроку, року. Деякі вимагають трьох років, деякі - п'ять, деякі - десять. Якщо ми говоримо про повноцінне функціонування угоди, то це процес періоду адаптації нашої системи до умов роботи на внутрішньому європейському ринку. Це може зайняти 3-5-10 років, але сам факт підписання відбудеться в недалекому майбутньому», - переконаний П'ятницький.

Підводячи підсумки спільної дискусії, голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський виділив кілька «цікавих моментів», які виявлені в результаті обговорення.
 
«По-перше, ми зрозуміли, що справді якісно змінилися умови розвитку ЄС та України і це вимагає нового осмислення. Другий момент, на жаль, безпосередньо пов'язаний з державною євроінтеграційною політикою. Є позитивні моменти, але є й негативні, хоча в цілому ми повинні визнати, що сьогодні на рівні державного апарату, виконавчої влади поки рівень координації євроінтеграції є незадовільним. Сподіваємося, що це буде вирішено безпосередньо під час адміністративної реформи. Третя проблема свідчить про те, що в Україні існує певний пласт проблем, які треба аналізувати і доводити безпосередньо до політиків. Без цього важко очікувати будь-яких проривів, оскільки життя змінюється, і чим далі ми відкладатимемо важливі політичні та економічні рішення, тим складніше нам буде. У цьому сенсі я хотів би процитувати пана П'ятницького, який говорив про те, що чим далі ми відкладаємо переговори і рішення про зону вільної торгівлі, тим більше втрачаємо в якісному плані», - сказав експерт і додав:« Я хотів би подякувати нашим партнерам, Фонду «Єдиний світ» і особисто пану Едуарду Анатолійовичу Прутніку за підтримку саме таких інтелектуальних пошуків, таких непростих, я б сказав, дуже професійних дискусій. Політичних дискусій в Україні багато, різного роду коментаторства теж, але таких глибоких дискусій, які б формували те, що називається «інтелектуальне середовище європейської інтеграції», на жаль, практично немає». Крім того, Бураковський висловив переконання, що на сьогоднішній день «влада повинна сказати своє слово».
 


«Мені здається, питання не в тому, чи пишемо ми якісь сторінки, що використовуються для підготовки документів, а в тому, наскільки влада готова слухати альтернативну точку зору, щоб незалежне експертне середовище моніторило ті чи інші її кроки або виконання планів. Це надзвичайно важливо. Я думаю, що Україна має все необхідне для активізації своєї діяльності в євроінтеграційному напрямку і якщо говорити дуже просто, то введення багатьох європейських правил реально необхідне, а не формально - це крок до нормального політичного, економічного та соціального життя. У цьому сенсі питання дуже просте, якщо ми хочемо перейти в нову якість, ми будемо це робити, якщо знову виникатимуть якісь внутрішні або зовнішні політичні фактори, то ясно, що цей процес буде загальмований. Нам абсолютно під силу завершити переговори щодо зони вільної торгівлі впродовж 2011, можливо, на початку 2012 року. І в цьому сенсі це цілком реалістичний термін», - підсумував він.

Фото Володимира Синдєєва
Лєра Нєжина,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

802