Одним із найсильніших потрясінь останніх місяців для українців стало подорожчання молочних продуктів. Щоправда, не всіх: молоко виросло у ціні ще на початку року, потім злегка подешевшало, але тепер знову повернулося до зимових цін. Те ж стосується сметани. Подорожчав сир у середньому на 5 грн. / кг, однак продавці на Троєщинському ринку, наприклад, пояснили це сезонним фактором, мовляв, до зими він завжди дорожчає.
Інша справа - тверді сири. Їхні ціни й раніше не були стабільними, але за останній місяць стався просто ціновий бум: з позначки 40-60 грн./кг ціна на вітчизняну продукцію стрибнула до 65-90 грн.! Причому виробники погрожували, що українські сири досягнут ь і 100 грн.
Але навіть на планку у 70-90 грн. покупці відреагували масовим бойкотом: частина перейшла на ковбасу, ціни якої залишилися на рівні колишніх цін сиру (40-60 грн.), інші стали купувати сир польського виробництва, який на ринках коштує 60-65 грн. і при цьому відповідає якості дорогих українських сирів. У результаті склади готової продукції у наших виробників переповнені, і вони стали перед дилемою - або зупиняти виробництво, або знижувати ціни. Ряд фірм уже заявили про готовність знизити ціни, правда, не до попереднього рівня, а у середньому на 10 грн., до 55-80 грн. Однак у порівнянні з цінами на ковбасу і польський сир вони все одно будуть програвати.
Тим не менш е, директор інформкомпаніі «ПроАгро» Микола Верницький упевнений: далі ціни на українські сири знижуватися не будуть: «На колишній рівень вони точно не повернуться. І навіть можливе зниження на 10 грн. буде тимчасовим: ціни знизять, щоб розвантажити склади, але потім знову почнеться підвищення, тільки більш повільне - на 2-3 грн. на місяць. І в підсумку ціни все одно повернуться на нинішній рівень, тільки покупець вже не буде шокований ними. Врешті-решт, будуть купувати і за нинішніми цінами, тому що культуру споживання у корені не зміниш. Можна тимчасово замінити сир чимось іншим, але потім його постійний споживач все одно повертається до колишнього продукту. Тим часом піднімуться і ціни на польський сир: адже там теж моніторять наш ринок і не упустять можливості заробити. Рік тому вже була ситуація, коли польські сири виявилися дешевшими наших - тоді вони були по 50 грн./кг, а зараз на порядок дорожчі. І в найближчому майбутньому вони зрівняються з українськими на новому рівні».
За словами Верницького, причина, з якої зниження цін неможливе, - підвищення цін на молоко. При цьому молоко високої якості, придатне для виробництва сирів, становить лише 40% від виробленого в країні - решту дають корови з особистих господарств сільських жителів. «І поки не зміниться ця пропорція у бік збільшення якісного молока, виробленого і збереженого у кооперативах, ціни знижуватися не будуть. До того ж не забувайте чинник інфляції », - додає Верницький, пише газета« Сьогодні ».
Цікаво, що раніше всі серйозні стрибки цін на сир залежали від ... російської влади: дозволяли українським заводам доступ на російський ринок - ціни у нас злітали на 20-30 грн., забороняли доступ - ціни у нас падали на стільки ж. Але зараз ціновий стрибок стався у той час, коли Росія перекрила нам доступ на свій ринок. Що ж буде, якщо його раптом відкриють? «Зростання цін у нас у цьому разі частково стримає конкуренція польських сирів», - відповідає Верницький.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом