Ще пару тижнів тому прем'єр-міністр доручив міністерствам економіки, фінансів, аграрної політики і охорони здоров'я створити єдину групу, щоб сформувати збалансовану позицію України на майбутній IV конференції Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі з тютюном. І хоча до неї залишаються вже лічені дні, групу до цих пір не сформовано. При цьому всі згадані міністерства виразили готовність ударно попрацювати в такій групі і навіть вислали свої пропозиції. І лише Мінохоронздоров’я наполегливо мовчить.

Мовчання Мінохоронздоров’я може коштувати українському бюджету понад 10 млрд. гривень. Річ у тому, що одне з питань конференції - пропозиція заборонити будь-які інгредієнти в сигаретах, крім власне тютюну. При цьому 97% всіх сигарет в Україні містять добавки - наприклад, спеціальні соуси, які утримують вологу в тютюні. Якщо цю норму таки введуть, на думку міністра економіки Василя Цушка, це може вбити легальний тютюновий ринок країни, різко понизити доходи держбюджету і ще ширше відкрити двері для тютюнової контрабанди.

Три міністерства висловилися різко проти заборони - Мінекономіки, Мінфін і Міністерство аграрної політики. І причина не лише в тому, щоб зберегти доходи бюджету і робочі місця. Річ у тому, що немає абсолютно жодних доказів, що сигарети з добавками шкідливіші, ніж без них. Навпаки, Всесвітня організація охорони здоров'я офіційно заявляла: будь-які сигарети однаково шкідливі для здоров'я. Сигарети з добавками переважають по всій Європі - в Чехії, Данії, Фінляндії, Франції, Італії. Причому, за даними ВООЗ, рівень куріння в цих країнах нижчий, ніж, скажімо, у Великобританії і Китаї, де курять сигарети, виготовлені з мінімальним використанням інгредієнтів, пише «КП в Україні».

Але Мінохоронздоров’я «чомусь» не звертає увагу ні на міжнародний досвід, ні на думку трьох профільних міністерств. Мінохоронздоров’я не висловлюється ні «за», ні «проти» заборони - він просто мовчить й ігнорує пряме доручення прем'єр-міністра Миколи Азарова відкрито і прозоро підготувати позицію України з питань конференції.

Новий термін для створення робочої групи, виставлений віце-прем'єром Тихоновим, - 5 листопада. За станом на 2 листопада групу ще не створено.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

506