Сьогодні, 22 жовтня 2010 року, на спеціальному засіданні Верховної Ради України у зв'язку з 60-ю річницею Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова представила Спеціальну доповідь «Стан дотримання Україною європейських стандартів з прав і свобод людини».
Доповідь, яку отримали в сесійній залі народні депутати, члени Уряду України, представники релігійних громад, дипломатичного корпусу, ЗМІ, науковці, містить комплексний аналіз виконання Україною зобов'язань як взятих при вступі до Ради Європи, так і тих, що випливають із Європейської конвенції з прав людини та інших європейських конвенцій, ратифікованих Україною, висвітлює діяльність Уповноваженого з прав людини щодо сприяння імплементації в законодавство України та правозастосовчу практику європейських стандартів, відображає рішення та практику Європейського суду щодо України, повідомили ForUm'y у прес-службі Омбудсмана.
Вперше публічно представлений аналіз виконання Україною зауважень і рекомендацій постійних контрольних моніторингових органів Ради Європи. Такий моніторинг здійснено вперше в історії серед країн-членів Ради Європи.
У своєму виступі при поданні Спеціальної доповіді Омбудсман зазначила, що з прийняттям Радою Європи Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод на Європейському континенті почався процес створення якісно нової європейської системи захисту прав і свобод людини, який сьогодні став фундаментом для національних правових систем майже всіх країн Європи.
Нині дія Конвенції поширюється на вісімсот мільйонів жителів 47 країн Європи. Головне її значення полягає у формуванні нової культури прав людини, а також у забезпеченні права громадян звертатися зі скаргою на свою державу до Європейського суду.
На думку Уповноваженого з прав людини, зміст Конвенції істотно вплинув і на формування норм Конституції України, в розробці якої в 1996 році Конституційна комісія спиралася на європейські стандарти дотримання прав і свобод людини. Як наслідок, другий розділ Основного Закону України відповідає стандартам Ради Європи у сфері прав людини. Це відзначено і в Резолюції ПАРЄ «Функціонування демократичних інституцій в Україні» від 5 жовтня 2010 року.
З прийняттям Конституції в Україні було засновано інститут Уповноваженого з прав людини - українська модель Омбудсмана. З початку діяльності до Уповноваженого з прав людини звернулися понад 1 мільйон громадян України, іноземців та осіб без громадянства. Кожне друге звернення стосується порушення громадянських прав, зокрема, прав на справедливий суд, виконання судових рішень, належні умови утримання в місцях ув'язнення тощо. У кожному третьому зверненні йдеться про порушення соціально-економічних прав громадян.
Одним із пріоритетів діяльності Омбудсмана стало сприяння виконанню зобов'язань України перед Радою Європи, зокрема, приведення національного законодавства у сфері прав і свобод людини у відповідність до стандартів Ради Європи.
Перш за все, це стосується виконання головних вимог Європейської конвенції з прав людини - забезпечення захисту законом права кожного на життя і заборона смертної кари.
Саме тому значну увагу у своєму виступі Карпачова приділила питанням практичного забезпечення прав і свобод людини в контексті євроінтеграційних устремлінь України, а також окреслила головні виклики сучасності, які стримують цей цивілізаційний процес.
Насамперед - бідність, загострення проблем трудової міграції, небезпечна навколишнє середовище, морський тероризм, торгівля людьми, зокрема жінками і дітьми, грубі порушення прав людини внаслідок застосування тортур і нелюдського ставлення, насильницькі дії проти журналістів з метою перешкоджання їхній професійній діяльності, зникнення їх за нез'ясованих обставин, як у випадку з головним редактором харківської газети «Новий стиль» Василем Климентьєвим тощо.
У контексті аналізу стану свободи слова в країні Карпачова нагадала, що досі нашою державою не виконано зобов'язання, взяте при вступі до Ради Європи 15 років тому щодо створення Громадського телебачення.
У зв'язку з тим, що Україна залишається лідером Європи за кількістю арештів, Омбудсман звернулася з парламентської трибуни до всіх суддів України з вимогою якомога ширшого застосування запобіжних заходів, не пов'язаних із взяттям під варту.
За ініціативою Уповноваженого з прав людини 21 липня 2006 Верховна Рада України ратифікувала Факультативний протокол до Конвенції ООН проти тортур. Звертаючись до присутнього в сесійній залі голови Уряду Миколи Азарова, Омбудсман України запропонувала знайти фінансові та інші ресурси для створення в державі Національного превентивного механізму щодо запобігання тортурам у відповідності з міжнародними стандартами, заявивши про свою готовність всіляко сприяти його становленню і роботі.
Оскільки спеціальне засідання парламенту проходить напередодні місцевих виборів і в офісі Омбудсмана відкрита телефонна «гаряча лінія», Карпачова висловила надію, що заяви від різних сторін, зацікавлених у чесних виборах, будуть почуті владою, а влада вживе всіх заходів для зміцнення довіри до виборчого процесу, який має будуватися на широкому політичному консенсусі. Це повинно стати передумовою прийняття уніфікованого Виборчого кодексу.
У той же час Уповноважений з прав людини акцентувала увагу на тому, що останнім часом регіональними управліннями СБУ відкриті «гарячі лінії» з питань порушення виборчого законодавства. Навіть відділи військової контррозвідки втягнуті у контроль за виборчим процесом. Такий тотальний контроль виборів спецслужбами, який є небезпечним для демократії в Україні, вже був у 2007 році, на що Омбудсман звертала увагу попереднього керівництва СБУ. Ніна Карпачова підкреслює, що ні закон про СБУ, ні Указ Президента України від 16 вересня 2010 року не покладають на Службу безпеки, жодних завдань щодо здійснення нагляду за дотриманням виборчих прав під час виборчих кампаній.
Карпачова наполягає на ухваленні невідкладних заходів для забезпечення права громадян на справедливий суд і неухильне виконання рішень як національних судів, так і Європейського суду з прав людини.
Підсумовуючи свій виступ, Омбудсман закликала всі політичні сили до консолідації на основі захисту прав людини. Це той важливий висновок, який ми повинні зробити з 60-річчя Конвенції - сучасної скарбниці верховенства права і поваги до прав і свобод людини, підкреслила Карпачова.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом