Співробітники Служби безпеки України вилучили із кабінетів істориків Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «В'язниця на Лонцького» у Львові два ноутбуки, один жорсткий диск, паперові копії історичних документів, а також відео-свідчення дисидентів, записані дослідниками упродовж 2009-2010 років.

Про це повідомили у прес-центрі Центру досліджень визвольного руху. У повідомленні стверджується, що обшук був несанкціонованим, і вилучене співробітники СБУ відвезли до Києва.

«Представники СБУ не пред'являли ніяких санкцій на обшук. Документів, які містять «державну таємницю», не знайдено. Проте все вилучене поїхало на «додаткову експертизу» у центральний офіс СБУ. Обшуки проводилися 13 вересня з 17-ої до 22-ої години і 14 вересня з 9-ої до 11-ої», - йдеться у повідомленні.

Також у Центрі досліджень визвольного руху зазначають, що таким чином учені втратили відеозаписи спогадів дисидентів, повстанців, колишніх в'язнів тюрми, які були на жорсткому диску і збиралися вченими упродовж 2009-2010 років. Національний музей «В'язниця на Лонцького» (колишня в'язниця КДБ і гестапо) — це один із двох таких музеїв у Східній Європі. Наприкінці цього року у музеї планували відкрити експозицію про переслідування дисидентів.

Окрім комп'ютерів і жорсткого диску, вилучені паперові та електронні копії документів про дисидентів (які проходили у так званій справі КДБ «Блок»), накази керівництва МДБ за 1945 р., документи із литовського архіву колишнього КДБ.

Дисидент, колишній в'язень тюрми на Лонцького і фигурантка справи КДБ «Блок» Ірина Калинець вважає, що СБУ намагається «зупинити наукову роботу Національного музею. Це порушення закону і конституційних прав громадян», передає «УНІАН».

У свою чергу, історик музею Ігор Дерев'яний зазначив, що «ніяких державних таємниць у вилучених документах нема і не може бути. Однак це вилучення - спроба зупинити дослідницьку діяльність учених і розповсюдження документів». Після вилучення науковим співробітникам дозволили зайти у кабінети.

Крім того, керівництво СБУ закрило доступ відвідувачів музею «В'язниця на Лонцького» у тюремний двір, де тільки 22-28 червня 1941 року розстріляли 1681 особу.

Директор Фонду розвитку музею Лідія Тополівська сказала, що музей продовжуватиме працювати. «Ми не могли їм перешкодити. Але не дивлячись на будь-які вилучення, ми працюватимемо далі», — сказала Тополівська.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1906