Опозиційний міністр внутрішніх справ України, народний депутат ВРУ Геннадій Москаль ставить під сумнів ключові свідчення звинуваченого в організації вбивства журналіста Георгія Гонгадзе генерал-лейтенанта міліції Олексія Пукача. Про це Москаль заявив в ексклюзивному коментарі ForUm’y.
«Епізод знайомства Пукача з Литвином у кабінеті Кравченка я ставлю під великий сумнів. Я двічі був заступником Кравченка, й абсолютно точно можу сказати, що ніколи не бачив, щоб Пукач заходив у кабінет Кравченка, і, тим більше, був у його оточенні. Це можуть підтвердити майже всі, хто працював з нами в той період. Я особисто вважав, що Пукач у своїх свідченнях валитиме все на Фере, оскільки за його рекомендацією він отримав посаду, а Кравченко його взагалі не знав. Але Фере не був суб'єктом оперативно-розшукової діяльності, він був керівником апарату, і тому не міг віддавати ніяких наказів», - зокрема, сказав Москаль і додав: «Я також сильно сумніваюся в тому, що Литвин після того шуму прийшов у МВС знайомитися з Пукачем. З тим досвідом роботи, який був у Кравченка, а також знанням того, що в його кабінеті в конкретному місці знаходяться «прослушки», через які для обговорення багатьох речей він з колегами виходив прогулятися по алеї, представляти вбивцю, поплескуючи його по плечу, він просто не міг».
За словами Москаля, про тодішні дії «наружки» практично всім співробітникам міністерства внутрішніх справ було відомо буквально «вже на третій день».
«Після розправи з Гонгадзе Пукачу буквально відразу дали дострокове звання, про це знало все МВС. І про те, що зробила «наружка», теж всі знали вже на третій день. Це не було секретом. То ж де, у такому разі, була Генпрокуратура хоч би останні п'ять років? Дивно, що всі знали, а прозріли тільки зараз», - задається питанням колишній заступник Кравченка.
Разом з тим, Москаль не сумнівається, що виконавцем убивства Гонгадзе є саме генерал-лейтенант Пукач. Він також відмітив сміхотворність походу Пукача «на замовлене вбивство з ременем і закопування тіла так, щоб потім швидко знайшли і пов'язали».
Проте те, що про вбивство журналіста було відомо екс-главі СБУ Леоніду Деркачу, нардеп заперечує. «Кравченко був на ножах з Деркачем, останній пускав за Кравченком «наружку», «Беркут» в'язав цю «наружку» у Кравченка в дворі. І якби про те, що говорить Пукач, знав Деркач, він би сто разів знайшов можливість підставити Кравченка. Сьогодні найлегше все списати на мертвих», - переконаний Москаль.
На його думку, нині покійного міністра МВС України Юрія Кравченка Георгій Гонгадзе і його журналістська діяльність жодним чином не торкалася, оскільки тему МВС у своїх матеріалах журналіст не піднімав.
«Кравченко абсолютно не потрібний був Гонгадзе, він нічого не писав про нього, і взагалі про МВС нічого не писав. І цю «Українську правду» тоді ще ніхто не знав, а якщо і знали, то тільки у вузьких колах, тому що Інтернету тоді не було практично ні в кого, тільки в еліти», - зазначає Москаль.
Нардеп запевняє, що якби мав можливість поставити питання Олексію Пукачу, то неодмінно поцікавився б, «ким був виписаний бланк зовнішнього спостереження і хто його затверджував».
«Виписаний і затверджений кимось бланк зовнішнього спостереження – основний документ, який Пукач знищив якраз тоді, коли Піскун збирався провести в департаменті зовнішнього спостереження виїмку матеріалів. Міністр Кравченко ніколи не затверджував ніяких оперативних матеріалів, це - правда на тисячу відсотків. Він міг підписувати рішення колегії, а оперативні документи підписували чотири зами, які у нього були», - підкреслив Москаль.
«Пролити світло на деякі питання може суд, якщо тільки він буде відкритим. Якщо ж суд буде закритим, тоді, як кажуть українці, – гаплик», - підсумував він.
У свою чергу, адвокат Тетяна Монтян вважає, що, поки немає «останнього слова Пукача в суді», говорити про те, що справу закрито і сюрпризів не буде, дещо передчасно.
«Важливим буде те, що Пукач в’якне в суді, а в’якнути він може, що завгодно – в суді люди іноді такі забавні речі розповідають, що абсолютно суперечать тому, що вони говорили під час слідства. Подивимося, як відносно цього Пукач пояснить свою мотивацію. Отже сюрпризи можливі, зрештою, Литвин ще не відіграв свою роль», - упевнена вона.
Однак перший радник нинішнього міністра внутрішніх справ України Костянтин Стогній упевнений в тому, що «всієї правди у так званій «справі Гонгадзе» ніколи не буде відомо.
«У цьому питанні моїм коментарем є мотивація уникнення моїх коментарів, оскільки в цій справі, яку називають «справою Гонгадзе», дуже багато складних речей, пов'язаних у тому числі і з іноземними спецслужбами. Тому, щоб не напружувати ситуацію у взаєминах спецслужби й іноземних держав, я стараюся нічого з цього питання не коментувати», - заявив він і додав: «Я думаю, не дізнаємося ми правди у цій справі. Відносно Пукача теж виникає багато питань, зокрема, з його затриманням і те, що він ховався від людей, які за ним полювали і хотіли його смерті. До речі, до цих пір у нього виходило дуже успішно, оскільки з найближчого оточення Кравченка загадковим чином дуже багато людей померли. Тому вважати, що Пукач дійсно знає хід подій, я думаю, це невірно».
Як повідомляв ForUm, Генпрокуратура офіційно підтвердила, що слідство відносно генерал-лейтенанта міліції Олексія Пукача завершене.
Джерела «Української правди» стверджують, що слідство Генеральної прокуратури України встановило, що на той час генерал міліції Олексій Пукач отримав наказ убити журналіста Георгія Гонгадзе від тодішнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка.
Раніше слідчий Олександр Харченко заявляв, що покарання у цій справі може понести не тільки Пукач, але і «хтось з українських високопоставлених осіб». Слідчий відмовився назвати, хто саме це може бути, посилаючись на таємницю слідства.
Він також зазначив, що суд над Пукачем і вірогідними замовниками вбивства журналіста може початися наприкінці року.
Лєра Нєжина
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом