Головна проблема нового виборчого законодавства стосовно місцевих виборів – безпрецедентно стислі терміни виборчої кампанії. Про це заявила заступник голови Центральної виборчої комісії Жанна Усенко-Чорна в інтерв'ю тижневику «Профіль».
Згідно з новим законом, виборча кампанія скорочується з 90 до 50 днів.
Усенко-Чорна вважає, що ця норма просто перетворює на фарс деякі обов'язкові виборчі процедури.
«Перш за все, слід зауважити на скороченні до двох днів термінів для оскарження бездіяльності або певних дій виборчих комісій, а також інших суб'єктів виборчого процесу. Такі терміни просто вихолощують право на оскарження», – впевнена заступник голови ЦВК.
Ще одна проблема – можливість скасування реєстрації кандидата. «Попередня редакція закону надавала кандидатові час для виправлення помилок у документах для реєстрації. Тепер же ці терміни номінальні, і скористатися правом для подання виправлених документів практично неможливо», – заявила Усенко-Чорна. Внаслідок швидкоплинності виборчого процесу такою ж маловірогідною залишається можливість у судовому порядку оскаржити результати виборів.
Також, за словами члена ЦВК, новий закон про місцеві вибори рясніє неадекватними нормами.
«Прикладом неадекватності є те, що територіальні виборчі комісії формуються до висунення і реєстрації кандидатів. Тобто у результаті ми можемо отримати тервиборчкоми, сформовані несуб'єктами виборчого процесу, що саме по собі є алогічним», – заявила Усенко-Чорна.
За її словами, відсутність правового регулювання у питанні відбору і відхилення кандидатур до складу комісій – ще один серйозний пропуск. Закон передає майже всі повноваження у цій сфері комісіям, які стоять вище, що істотно знижує ступінь об'єктивності і прозорості виборчого процесу.
Найбільш «неперевершеною» нормою закону Усенко-Чорна вважає вимогу присутності у день виборів і при підрахунку голосів усього трьох членів комісії. «Виборча комісія – це колегіальний орган, а цією нормою знищується сама природа колегіальності. Наприклад, у дільничній виборчій комісії може бути 24 члени. Ділимо на три і отримуємо, що у нас з одного і того ж питання може бути мало не вісім різних рішень», – пояснила заступник голови ЦВК.
Як раніше писав ForUm, 10 липня Верховна Рада прийняла закон щодо проведення виборів у Верховну Раду АР Крим, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів за мажоритарно-пропорційною виборчою системою.
30 серпня Верховна Рада прийняла запропоновані лідером фракції Партії регіонів Олександром Єфремовим зміни до закону про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів.
1 серпня Президент Віктор Янукович підписав зміни до закону про місцеві вибори.
За матеріалами «УНІАН»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом